Gülistan Diken 7 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine gönderildi

Gülistan Diken 7 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine gönderildi

Gülistan Diken 7 aylık bebeğiyle birlikte cezaevine gönderildi

Gülistan Diken, 2012 yılında tutuklandı. Örgüt üyeliği suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Bir süre sonra ahliye edildi; ancak verilen ceza Yargıtay tarafından onanınca 7 aylık oğlu Miraz'la birlikte tutuklanarak, Bakırköy Cezaevi’ne gönderildi. Kararı veren mahkeme kapatıldı, kararı veren hakim tutuklandı. Ama kararlar uygulamada.

Gülistan Diken Akbaba'nın tutuklanması üzerine eşi Cengiz Zaza Akbaba, bir metin yazdı ve eşi Gülistan Diken Akbaba ve bebekleri Miraz'ın sebest bırakılmasını istedi. Gülistan Diken, 2014 yerel seçimlerinde HDP'den Maltepe belediye başkan adayıydı. 

Basına gönderilen çağrı metni şöyle: 

 

Gülistan Diken AKBABA, 2011 yılında Barış ve Demokrasi Partisi Maltepe İlçe Örgütü’nde yöneticilik yaparken bir grup arkadaşı ile 17 Ocak 2012 yılında tutuklandı. Kapatılan 16. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandı ve hakkında verilen örgüt üyeliği suçlaması ile 6 yıl 3 ay hapis cezasına hükmedildi.  Yargılama sürecinde tahliye edildi; ancak verilen ceza Yargıtay tarafından onanınca 7 aylık oğlu Miraz Aram AKBABA ile birlikte tutuklanarak, Bakırköy Cezaevi’ne  götürüldü.

Kapatılmış bir mahkeme ve tutuklanmış bir hakimin kararı ile birçok insan gibi, Gülistan Diken ve 7 aylık oğlu Miraz Aram da mağdur durumda.

Gülistan Diken AKBABA, İstanbul Maltepe’de, kapatılan Barış ve Demokrasi Partisi’nce yürütülen siyasi parti çalışmaları nedeniyle yargılandı. Ve yargılamayı yapan İstanbul 16. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi, KCK, Şike, ODA TV gibi Türkiye’nin en şaibeli yargılamaları ile tanınmış olup; bu yargılamalarda verdiği haksız ve yanlı kararlar ile kamuoyunun gündemine oturmuştur. Bu kararları veren heyete başkanlık yapan Hakim Mehmet Ekinci ise FTÖ/PYD soruşturması nedeniyle firariyken, 28 Ocak tarihinde yakalanarak tutuklandı. Ancak sözünü ettiğimiz davalar kadar toplum içerisinde  yankı uyandırıp popülerlik kazanmamış, gündem oluşturmamış onlarca dava da aynı şekilde haksızdır. Buna rağmen, yanlı tutumunu sürdüren mahkemenin verdiği tüm kararlar geçerliliğini korumaktadır.

19.02.2017 Pazar gününden beri Gülistan Diken AKBABA  ve oğlu Miraz Aram AKBABA Bakırköy Cezaevindeler…..

Cuma günü saat 19.30’da Twitter’da  # MirazBebekveAnnesineÖzgürlük hashtagi ile gündem oluşturacağız. Sonraki aşamada Change.org sitesinden imza kampanyası başlatacağız. Kampanyaya destek veren herkese şimdiden teşekkür ederiz.

Dayanışmayla,

Cengiz Zaza AKBABA

24.02.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz