Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar

Grup Yorum’a destek için dönüşümlü açlık grevi başlattılar

ilk isim sanatçı Pınar Aydınlar oldu. yarın yazar Temel Demirer sürdürecek.

 Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerine destek için bazı sanatçı ve aydınlar dönüşümlü birer günlük açlık grevi eylemi başlattı. Açlık grevine giren ilk isim sanatçı Pınar Aydınlar oldu

Sanatları üzerindeki baskılara son verilmesi talebiyle başladıkları açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna dönüştüren Grup Yorum üyelerine destek amacıyla bazı aydın ve sanatçılar harekete geçti. Bu kapsamsa Grup Yorum üyelerine destek için dönüşümlü olarak  birer günlük açlık grevi eylemi başlatıldı. 
 
Açlık grevine başlayan ilk isim ise sanatçı Pınar Aydınlar oldu. 
 
Aydınlar, eylemine 247 gündür ölüm orucunda olan ve tahliye olduktan sonra eylemini Sarıyer’deki Direniş Evi’nde sürdüren Grup Yorum üyesi Helik Bölek’in yanında başladı.
 
Devrimci sanatçıların sahiplenmesi gerektiğini, bu nedenle herkesin Grup Yorum’a destek vermesi gerektiğini vurgulayan sanatçı Pınar Aydınlar, MA’ya konuştu.
 
‘EZİLENLERE NOTALARIYLA SAHİP ÇIKAN SANATÇILAR’
 
Bölek’in 247 gündür ölüm orucunda olduğunu hatırlatan Aydınlar, Türkiye’de yaşanan sosyal ve siyasal krizlere atıfta bulunarak, “Bugün ülkemizde binlerce Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işten çıkarılan emekçilerin durumu ortada. Yine aynı şekilde ‘Çocuklarım aç’ diyerek kendini intihar edenlerin durumu ortada. Bu zulmün ve yoksulluğun içinde ezilenlere notalarıyla sahiplenen Grup Yorum ve onun nezdinde devrimci sanatçılarına yaşatmak istedikleri de ortada. Sürgünde olan Ferhat Tunç ve cezaevinde bulunan sanatçı arkadaşlarımız sırf ezilenlerin sesi oldukları içinde bu durumla karşı karşıyalar” dedi.
 
‘DERYA İÇİNDE DAMLA OLUN’
 
“Unutulmamalı ki, her tarih kendi direnişçisini ve teslimiyetçisini yaratır” diyen Aydınlar, şu çağrıda bulundu: “Kimi güce tapar, kimi de halkın en büyük deryasında taviz vermez ve o derya içinde bir damla olmaya çalışır. Biz olabildiğimizce bu deryadan bir damla olmaya çalışıyoruz. Bu bağlamda başta sanatçı arkadaşlarım olmak üzere herkese Grup Yorum’un direnişine ses katmaya çağırıyorum. Gelin bu derya içinde bir damla olun.”
 
Dönüşümlü açlık grevi eylemini yarın gaziantephaberler.com yazarlarından da olan Yazr Temel Demirer sürdürecek.
22.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz