Gaziantep'ten Yükselen Ses : FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!

Gaziantep'ten Yükselen Ses : FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!

Gaziantep'ten Yükselen Ses : FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!

Gaziantep'te biraraya gelen KESK, DİSK ve Türk-İş'e bağlı Sendikalar, İsrail'i kınarken, Filistin halkının meşru taleplerinin kabul edilmesini istediler.

Gaziantep’te biraraya gelen KESK, DİSK ve Türk-İş'e bağlı sendikalar, ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açmasını Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere İsrail devletinin saldırılması ve 60 kişiyi öldürmesini kınadı. Basın toplantısı düzenleyen sendikalar, Eğitim- Sen şube binasında "Filistin’e ses ver" pankartı altında toplandılar. Toplantıda tüm sendikalar adına konuşan Eğitim -Sen Antep Şube başkanı Ali Ersönmez, İsrail devletini kınarken, Filistin halkının meşru taleplerini desteklediklerini belirtti.

‘GAZZE’DE KATLİAM SON BULMALI’

ABD’nin tavrının provokasyon amaçlı olduğunu belirten Ersönmez, büyükelçilik kararının bölge barışının sağlanması adına geri alınması gerektiğini söyledi. Emperyalist politikalarla ABD’nin Ortadoğu’yu kan gölüne çevirdiğini aktaran Ersönmez, “İsrail’den açılan ateş sonucu çocuklar dâhil onlarca kişi öldü. Gazze’de yaşanan dehşete son verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir. Nerenin başkent olacağına, ABD ya da İsrail politikacıları değil, orada yaşayan halklar karar vermelidir” diye konuştu.

AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞÖYLE

İsrail Devleti’nin Gerçekleştirdiği Katliamı Kınıyor, Lanetliyoruz!

ABD’nin 22 yıldır uygulamaya koymadığı “Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair karar”ını hayata geçirmesini biz sivil toplum kuruluşları olarak daha ilk günden açık bir provakasyon olarak nitelemiş, kamuoyuna yönelik yaptığı basın açıklaması ile kararın geri alınması gerekliliğini vurgulamıştı.
Ne yazık ki, kararından ve provokasyondan vaz geçmeyen, başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada çatışma zemini yaratacak politikalara hız kazandıran, emperyalist politikalarla Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD Filistin’de bugün onlarca Filistinlinin yaşamını yitirmesine, yüzlercesinin yaralanmasına yol açacak gelişmelerin de fitilini ateşlemiş oldu.
ABD ve İsrail’in emperyalist amaçları doğrultusunda Kudüs’ü iç politika malzemesi yapmaları çözüm yerine çözümsüzlüğü, barış içinde bir arada yaşam yerine çatışma ve kaosu derinleştirmektedir.
Tel Aviv'de bulunan ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nin Kudüs'e taşınmasını protesto eden Filistin halkına yönelik katliamı kınıyor ve lanetliyoruz!
İsrail'den açılan ateş sonucu çocuklar dahil en az 59 kişinin hayatını kaybettiği, 2000'e yakın yaralının olduğu Gazze'de yaşanan dehşete son verilmesi çağrısında bulunuyor, İsrail'i işgal ettiği topraklardan çekilmeye uluslararası anlaşmalara uymaya çağırıyoruz!
ABD provokasyona yol açan bu kararından derhal vazgeçmelidir. Filistin halkının meşru talepleri kabul edilmelidir.
Nerenin başkent olacağına ABD ya da İsrail politikacıları değil orada yaşayan halklar karar vermelidir.
ABD provokasyonunu ve barışçıl gösterileri silah zoruyla bastırarak katliama yol açan İsrail devletini kınıyor, Filistin halkının meşru taleplerini destekliyor, dayanışma duygularımızı iletiyoruz.
Şiddet ve insanlık dışı uygulamalar derhal sonlandırılmalı, Filistin ve İsrail halklarının bir arada ve barış içinde yaşamaları için gerekli demokratik, insani ve siyasal adımlar atılmalıdır.
İSRAİL DEVLETİNİN
KATLİAMINI LANETLİYORUZ! FİLİSTİN HALKI YALNIZ DEĞİLDİR!
Türkiye emekçileri işçi sınıfı her zaman Siyonizm ve emperyalizme karşı direnen Filistin halkının yanındadır!
DİSK-KESK- TÜM TİS-BELEDİYE İŞ

15.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz