Gaziantep'ten Kaçırılmıştı. Geri Getirildi

Gaziantep'ten Kaçırılmıştı. Geri Getirildi

Gaziantep'ten Kaçırılmıştı. Geri Getirildi

 Edirne İli, Lalapaşa İlçesi, Hamzabeyli Sınır Kapısında Bulgaristan’a götürülmek üzereyken 05.05.2007 tarihinde ele geçirilerek Edirne Müze Müdürlüğüne teslim edilen bazalt taştan yapılmış olan Sfenskli Ortostat, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafından Gaziantep Arkeoloji Müzesinde sergilenmek üzere kente gönderildi.

NEDİR

Bazalt taştan yapılmış olan Sfenskli Ortostat; 76 cm. boyunda 84 cm. eninde ve 20-28 cm. kalınlığındadır. Dörtgen Ortostat Bloğun ön yüzünde, üstte birbirleriyle bağlantılı on dört nar silsilesinin altında, kabartma halinde, profilden, sakallı insan erkek başlı, kanatlı, aslan gövdeli, yılan kuyruklu, yürür halde bir sfenks betimlemesi yer almaktadır.

Başında boynuzlu bir külah bulunan, badem gözlü, bukleli uzun sakallı, dalgalı ve bukleli uzun saçlı olan erkek başı ani bir geçişle kanatlı bir aslan gövdesinin üzerine yapılmıştır. Aslan şeklinde yapılmış olan gövdenin göğüs kısmına ise üst üste binen pul yapılmıştır. Ön ayakların iç kısım başlangıcından gövde gerisine doğruda altı adet kanat yapılmıştır. Kanat uzunluğu gövdeyi geçerek, yukarıya doğru kıvrılmış, bir kısmı kırık ve eksik olan yılan başlı kuyruğun bir kısmını kapatmıştır. Sfenksin kaburgalarını belirtmek için ise dikine beş adet kaburga yapılmıştır. Arka ayakların diz eklemlerine ise noktalı bezeme yapılmıştır.

SfenskliOrtostat Bloğunun ön dar kısmında ise görülebildiği kadarı ile bir hayat ağacı ve ağacın tepesinde ise muhtemelen kartal olan bir kuş figürüne yer verilmiştir.  Ortostatın arka kısmı kanat ve ayak hizasından kırık ve eksik olup, bu kırık sadece kuyruğun bitiminde bulunan yılanbaşının tahrip olmasına sebep olmuştur.

Asur ve Arami sanat etkilerinin güçlü bir şekilde yansıtıldığı Sfenksli Ortostat, Geç Hitit Dönemi yerleşimi olan, Gaziantep İli, Nurdağı İlçesi sınırları içerisindeki Sakçagözü Coba Höyükte bulunan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenen, sakallı, erkek başlı sfenksli ortostat ile bazı ayrıntılar hariç neredeyse bire bir benzerlik göstermektedir. 

Yine Aynı höyüğe ait ve Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenen dişi sfenksler ile Zincirli Höyükte bulunan ve bugün Berlin ve İstanbul Arkeoloji Müzelerinde sergilenen dişi sfenksler ile de stil ve dönem açsından da birçok benzerlikleri bulunmaktadır.

Sfenksli Ortostat, en yakın benzerinin Gaziantep İli, Nurdağı İlçesi sınırları içerisindeki Sakçagözü, Coba Höyükten olması sebebi ile bu Sfenksli Ortostatında, Coba Höyük veya çevresine ait olabileceği ve M.Ö. 9 ve 8. yüzyıllara tarihlendirilebileceğini söyleyebilmekteyiz.

Bu Sfenksli Ortostat Gaziantep’e getirilerek Müze Müdürlüğüne teslim edilmiş olup, kısa bir zaman içinde bakımı yapılarak Müze teşhirinde sergilenecektir.

14.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz