Gaziantep'teki Ölüm Yetmedi mi...

Gaziantep'teki Ölüm Yetmedi mi...

Gaziantep'teki Ölüm Yetmedi mi...

Silopi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü’nün sözleşmeli öğretmenlere tebliğ ettiği 18 maddede padişah fermanını andıran skandal ifadeler yer aldı. Eğitim Sen’in tepki gösterdiği okul yönetimi hakkında inceleme başlatıldığı belirtildi.Eğitim_Sen ise yaptığı açıklamada Gaziantep'te intihar eden Saadet Öğretmeni örnek gösterdi.

 
Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Sedat Som’un, okulda görev yapan sözleşmeli öğretmenlere skandal ifadelerin yer aldığı bir talimatname gönderdi. Padişah fermanını andıran tebligatta sözleşmeli öğretmenlerin haklarını hiçe sayan maddeler yer aldı.
 
Okul müdürünün öğretmen adaylarına tebliğ ettiği 18 madde, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) tarafından "Keyfiyetin geldiği son nokta. Şırnak Silopi ilçesinde Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi müdürü kendini yasa koyucu olarak görerek sözleşmeli öğretmenlere keyfi emirler yağdırıp mobbing uygulamış. Bu mobbing Antep'te Saadet öğretmeni katletti" notu ile paylaşıldı.
 
Okul müdürü tarafından öğretmenlere gönderilen 18 madde şöyle; 
 
“1. Resmiyette rica etmek bir emirdir. İtiraz edilmeden eksiksiz olarak yerine gerilmelidir.
 
2. Müdür yardımcıları ve ya müdür tarafından verilen görevler asla sorgulanmayacak. İdarecilere güven duyulacak. Verilen görevlerde bahane sunulması ve ya sorgulanması durumunda öğretmen hak ettiği davranışı görecektir.
 
3. İdarecilerle konuşmalarda üsluba dikkat edilecek, haddi aşıcı cümleler kullanılmayacak.
 
4. Sıkıntı çıkaran öğretmen hakkında prosedür ne ise gerekli işlemler uygulanacaktır.
 
5. Müdür yardımcılarının verdiği görevler müdür beyin talimatıdır. Onlara karşı çıkılması müdür beye karşı çıkmak olarak algılanacaktır ve gerekli işlemler yapılacaktır.
 
6. Memur değil, öğretmen olduğumuz unutulmayacak. Eğitim kurumuna herkes sahip çıkacak ve daha iyi olması için herkes fedakarlık yapacak.
 
7. Şu anda öğretmenlik için kontrol sürecindesiniz. Henüz tam manasıyla öğretmen olmuş değilsiniz. Davranışlar ona göre olacak
 
8. Amire selam vermek yükümlüktür. Kasten verilmediği taktirde cezası vardır. Müdür bey uyardı diye küsmek, kızmak veya trip atmak ergenlik göstergesidir ve bir öğretmene uygun davranışlar değildir. Aynı zamanda meslektaşlarıyla selamlaşmak insanlık görevidir.
 
9. Yönetmelikler okunup öğrenilecek. İdarenin verdiği görevlerde kanuna aykırı bir durum yoktur. Bu konuda idareye güven duyulacak.
 
10. Danışman öğretmenler aday öğretmenlerini kontrol edecek. Aday öğretmen her türlü soruyu danışmanına soracak. Danışmanın verdiği görevleri müdür beyin verdiği unutulmayacak. Her türlü işler aday öğretmenlere yaptırılabilecek.
 
11. Aday öğretmenlerin notları kontrol altında verileceğinden fazladan hiçbir hocaya not verilmeyecektir.
 
12. Danışman öğretmen adayın derslerine girecek ve buna itiraz edilmeyecektir.
 
13. Okul ortamında biz bir aileyiz. Ailenin içinde gibi davranılmazsa öğretmen ailenin içinden çıkartılabilir.
 
14. Aday öğretmenler her hafta idarecilerimize yapabilecekleri işler olup olmadığını soracaktır. Bu konu takip edilecek.
 
15. Yapılan toplantılarda herkes not alacak. Sadece dinleyip gidilmeyecek.
 
16. Maddiyattan ziyade kurum düşünülecek.
 
17. Öğretmenlik derse girip çıkmak değildir. Görev bilincinin farkına varılsın.
 
18. Aday öğretmen adaylığını bilecek. Adaylığı kalksa bile gerekli vazifeleri yapmadığı taktirde görevden alınabilir. Kimsenin bu görevde garantisi yoktur."
 
EĞİTİM SEN GENEL BAŞKANI’NDAN TEPKİ
 
Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, yaşanan bu duruma sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Aydoğan, Twitter hesabından şu paylaşımlarda bulundu: "Bir okul müdürünün sözleşmeli öğretmenler için yayınladığı talimatlar liyakatin ve kadrolu çalışmanın öneminin kanıtıdır. ‘Mesleğin pamuk ipliğine bağlı’ sözleri yüzünden Saadet arkadaşımızı kaybettik. Bir arkadaşımızı daha kaybetmeyeceğiz.”
 
İNCELEME BAŞLATILDI
 
Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü’nün sözleşmeli öğretmenlere talimatları yayınlayan okul yönetimi ile ilgili inceleme başlattığını da duyuran Aydoğan, “Konunun takipçisiyiz. Gerçek çözüm liyakatin esas alınması ve sözleşmeli, ücretli, güvencesiz çalışmanın son bulmasıdır. Birlikte başaracağız” dedi.
30.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz