Gaziantep'te İşyerlerinin  Toplu Olarak Kapatılması Yasaklandı

Gaziantep'te İşyerlerinin Toplu Olarak Kapatılması Yasaklandı

Gaziantep'te İşyerlerinin Toplu Olarak Kapatılması Yasaklandı

Gaziantep'te Toplu İşyerleri Kapatılması Yasaklandı.Yasağa uymayanlara karşı yetkilerini kullanmayan odalar hakkında gerekli işlem yapılacağı belirtildi. İşyerlerini kapatanlara ise ceza uygulanacağı açıklandı.

Gaziantep Valiliği'nden konuyla ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

 

"İlimizde yürütülen güvenlik operasyonları ve benzeri hususlar bahane edilerek, zaman zaman işyerlerinin çeşitli provokatif ve yasadışı saik ve yönlendirmelerle toplu olarak kapatıldığı gözlemlenmiştir.

 

İşyerlerinin toplu olarak kapatılmasının; halkın günlük yaşamını sürdürmesini zorlaştırarak, huzur ve sükûnunu bozduğu, kişilerin güvenlik, dirlik ve esenlik içinde günlük ihtiyaçlarını karşılamada önemli ölçüde zafiyete uğrattığı tespit edilmiştir.

 

Bu kapsamda Valiliğimizce;

Kamu düzeninin korunması için 5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 9'uncu maddesinin (Ç) fıkrası ve 11'inci maddesinin (E) fıkrası ile ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde ilimiz sınırları içinde bulunan işyerlerinin toplu olarak kapatılması yasaklanmıştır.

 

Aksine davrananlar hakkında Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi hükmü uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

 

5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 66'ncı maddesi hükmü uyarınca ilan olunan karar ve tedbirlere uymayan sorumlular hakkında adli işlem yapılacaktır.

 

İşyerlerinin toplu olarak kapatılması eylemleri karşısında yetkilerini kullanmayan meslek odalarının yetkili organları ve sorumluları hakkında gerekli işlemler Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılacaktır.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 07.11.2016"

7.11.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz