Gaziantep'te Kadınlar "Vardık Varız Var olacağız" Diyerek Yürüdü

Gaziantep'te Kadınlar "Vardık Varız Var olacağız" Diyerek Yürüdü

Gaziantep'te Kadınlar "Vardık Varız Var olacağız" Diyerek Yürüdü

Gaziantep Kadın Platformu adına altında bir araya gelen HDP, CHP, EMEP, DBP, KESK, SYKP, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Meclisi, LGBT-İ ve Barış Anneleri inisiyatifi, Antep sokaklarında 8 Mart’ı coşkuyla kutladı. Kırkayak Parkı'nda bir araya gelen yüzlerce kadın "Vardık Varız Var olacağız" pankartını açarak kitlesel halde Yeşilsu Parkı'na yürüdü. Yürüyüş esnasında ellerinde "Kadın olmadan Devrim olmaz" ile "Benim bedenim Benim kararım" yazılı döviz taşıyan kadınlar erbaneler ve zılgıtlarla sokakları inletti. Yürüyüş esnasında apartmanda ki kadınlar yürüyen kadınları zafer işaretleriyle selamlarken, Yeşilsu Parkı'na ulaşan kadınlar Kürtçe ezgiler ve erbanelerle halay çekti. Kadınlar geçmiş yıllarda erkekler tarafından katledilen kadınların isimlerini bağırarak açıklamaya geçtiler. 
 
‘VAZGEÇMEYECEĞİZ’
 
Platform adına konuşan Eğitim Sen Antep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz, kendilerine şiddet, sömürü ve baskıdan başka bir şey vaat etmeyen ata erkil kapitalist sisteme karşı yine alanlara çıktıklarını söyledi. Eşit, adil ve özgür bir yaşamın kadın mücadelesiyle var olabileceğini aktaran Alagöz, küresel sermayenin ortaklığında cinsiyetçi iktidarlar eliyle yürütülen politikaların emekleri üzerinde kurulu sömürgeyi her geçen gün daha da arttırdığını vurguladı. Kadın haklarının ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu ifade eden Alagöz, şöyle konuştu: "Mücadelemizi fabrika önünde yüzlerce gündür direnen Flormar işçisi kadınlar başta olmak üzere Cargill' de, Real' de,Tariş' te ve daha bir çok yerde  direnen işçi kadınların mücadelesiyle buluşturmaya devam ediyoruz. Kamudan başlanarak yaşamın dinselleştirilmesine karşı, laik seküler yaşamdan yana tarafız. Çocuk istismarında rıza aranmasına, istismarcıların aklanmasına, erken yaşta evliliklerin önünün açılmasına,  çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına asla izin vermeyeceğiz. Halkları düşmanlaştıran, kutuplaştırıcı, ayrımcı politikaların ve savaşların gölgesinde yaşamlarımızın yok edilmesine, bizi her geçen gün daha da yoksullaştıran uygulamalara karşı barış içinde yaşam hakkımıza sahip çıkıyoruz.”
 
Açıklamanın ardından üzerlerinde katledilen kadınların ismi yazan mor balonları havaya bırakan kadınlar, çektikleri halayla etkinliğe son verdiler.
8.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz