Gaziantep'te IŞİD'e yeni tutuklamalar

Gaziantep'te IŞİD'e yeni tutuklamalar

Gaziantep'te IŞİD'e yeni tutuklamalar

Gaziantep'te, polisin IŞİD'e yönelik yaptığı operasyonda çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı madde yapımında kullanılan amonyum nitrat ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan 6 kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.u arada daha önce yargılandıkları mahkemenin ara kararı ile tahliye edilen 19 kişi hakkında yeniden tutuklama kararı verildi.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında , Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü IŞİD'e yönelik yaptığı istihbarat çalışmalarında Kayaönü Mahallesi'nde bazı adreslere operasyon düzenledi. Operasyonda, bir depo ile şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda; 10 kaleşnikof tüfek, 35 şarjör, 2 bin 370 mermi, 3 tabanca bu tabancalara ait 7 şarjör, 382 mermi, 102 çuval içerisinde patlayıcı yapımında kullanılan 5 bin 100 kilo amonyum nitrat, 2 av tüfeği, 1 pala, 39 bin 705 Türk lirası, 15 bin 870 dolar, 163 bin liralık senet, 40 bin 500 lira tutarında çek, 2 koçan boş çek defteri, çok sayıda dijital materyal, "FETÖ yayın organları tarafından çıkartılan" ve toplama kararı bulunan 4 kitap ele geçirildi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI'DAN AÇIKLAMA

DEAŞ silahlı terör örgütü mensupları tarafından 1 Mayıs 2016 tarihinde ilimiz Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen ve 3 polisin şehit olduğu saldırıyla ilgili dava nedeniyle, Gaziantep 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamaları devam ederken 28/07/2017 tarihli ara karar gereğince tahliyelerine karar verilen 39 sanıktan 19’u hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca bir üst mahkeme olan Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz neticesinde, şüpheli 17 sanık hakkında yeniden tutuklamaya yönelik yakalama emri düzenlenmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 

 

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı

4.08.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz