Gaziantep'te İnanılmaz Olay: 17 kişi gözaltına alındı

Gaziantep'te İnanılmaz Olay: 17 kişi gözaltına alındı

Gaziantep'te, bankadan 7 milyon Euroyu kaybettiğini söyleyerek polise teslim olan ve bir süre hapis yatan iki özel güvenlik çalışanı 2 ile 15 akrabası 5 yıl aradan sonra yeniden gözaltına alındı.

Gaziantep'te, bankadan 7 milyon Euroyu kaybettiğini söyleyerek polise teslim olan ve bir süre hapis yatan iki özel güvenlik çalışanı 2  ile 15 akrabası 5 yıl aradan sonra yeniden gözaltına alındı. İki görevlinin " kayboldu" dedikleri parayla çok sayıdaki yakınlarının üzerine, arsa, ev arazi araba aldıkları, bir de kuyumcu dükkanı açtıkları açıklandı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"2013 Yılında Muhafazaları Altındaki 7 Milyon 200 Bin Euro Parayı

"Görevlerini Kötüye Kullanarak Zimmetlerine Geçirme " olayı ile ilgili Şüpheli Özel Güvenlikçiler ile Suça Karışan Diğer Şüphelilere Operasyon

28 Mart 2013 tarihinde İlimiz İncilipınar mahallesinde faaliyet gösteren bir bankaya ait 7 Milyon 200 bin  Euro paranın muhafazası için görevlendirilen özel güvenlik şirketi çalışanları olan  M.V. ile G.A. isimli şüpheli şahıslar tarafından "Görevlerini Kötüye Kullanmak Suretiyle Muhafazaları Altında Bulunan Paraları  Zimmetlerine Geçirmeleri" olayı ile ilgili şüpheli şahıslar, yakalama çalışmaları devam ederken her iki şüphelide 31 Temmuz 2013 tarihinde kendiliğinden gelerek teslim olmuşlar ve yapılan yargılama neticesinde sanıklar cezaevinde belli bir süre yattıktan sonra tahliye olmuşlardır.

Olay tarihinden bu yana suçtan elde edilen 7 Milyon 200 bin Euro'luk suç geliri paranın ele geçirilemediği, şahısların bu suçtan yüklü miktarda haksız kazanç elde ettikleri yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

Suçtan elde edilen gelirlerden faydalanan kişilerin bu gelirlerinden mahrum edilmesi, suç işlemeyi teşvik eden ekonomik nedenlerin ortadan kalkması, failin suçtan elde ettiği haksız menfaatlerin ve yararların engellenmesi amacı ile Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü, Suç Gelirleri ile Mücadele Büro Amirliği görevlilerimiz tarafından uzun bir süreç içerisinde yapılan araştırmalar ve istihbarı çalışmalar neticesinde;  şüpheli şahısların elde etmiş olduğu 7 milyon 200 bin Euro' luk suç geliri ile ilgili olarak eşleri, kardeşleri, anneleri, babaları ve 3'ncü kişilerin üzerine çok sayıda ev, arsa, araba aldıkları, iş yerleri ve kuyumcu iş yeri açtıkları, hayat standartlarının suç tarihi öncesine göre arttığı anlaşılmıştır.

Bu kapsamda, suçtan kaynaklanan mal varlıklarını aklama suçuna karıştıkları tespit edilen 17 şüpheli şahsa yönelik olarak 20 Nisan 2018 tarihinde Gaziantep Emniyet Müdürlüğünce operasyonlar yapıldı.  Yapılan Operasyonlarda M.V, M.V, B.A, M.Y, B.V, R.Ç, E.Ç, E.A, T.V, F.A, G.A, G.A, A.A, C.A.V, H.Ç, .Z.S ve E.Ç isimli şahıslar yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin, elde ettikleri para ile temin ettikleri, 19 adet taşınmaz, 12 adet değişik markalarda taşıt, 1 adet şirket, 1 adet şirketin yüzde 5 hissesi olmak üzere taşınır ve taşınmazlara el konuldu.

Şüpheli şahısların ikametlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramalarda;  6 kilo 398 gram altın, 3 bin 460 Euro, 925 dolar, 3 bin 455 TL para, 12 adet kol saati, 5 adet pos cihazı,7 adet değişik marka ve çaplarda ruhsatsız tabanca ile bu tabancalara ait 897 adet fişek, 2 adet ruhsatsız tüfek ve bu tüfeklere ait 16 adet dolu fişek ele geçirildi.

Yakalanan 17 şüpheli şahıs  haklarında yapılan yasal işlemlere müteakip 24 Nisan 2018  günü adli makamlara sevk edildi.

Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğü olarak halkımızın daha güvenli, huzurlu, rahat içerisinde yaşamasını temin etmeye yönelik özverili ve aralıksız olarak  yürüttüğümüz çalışmalarımız devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

24.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz