Gaziantep'te HDP Açıklamasına polis izin vermedi

Gaziantep'te HDP Açıklamasına polis izin vermedi

Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile polisler arasında tartışma çıktı

 Milletvekillerinin tutuklanmasının 2’nci yıldönümünde birçok yerde açıklama yapan HDP’liler, “Demokratik siyasetin tasfiyesine yönelik yapılan topyekun saldırılara karşı topyekun bir direniş göstereceğiz” mesajı verdi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP); Gaziantep , İstanbul, Diyarbakır, Van, Ankara başta olmak üzere birçok yerde 4 Kasım 2016 tarihinde milletvekillerinin tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı. 
 
GAZİANTEP'TE POLİS İZİN VERMEDİ
 
HDP Gaziantep İl Örgütü, düzenlediği basın açıklamasıyla 4 Kasım’ı protesto etti. Yeşilsu’da açıklama yapmak isteyen HDP’li gruba polis izin vermezken HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul ile polisler arasında tartışma çıktı. 
 
MİLLETVEKİLİ TOĞRUL POLİSLE TARTIŞTI
 
Açıklamaya bugün KPSS’nin olması nedeniyle izin verilmeyeceğini söyleyen polislere Toğrul, “Çevremizde okul yok. En yakın okul 5 kilometre ileride, sizin bu tavrınız kitlemizi provoke etmeye dönüktür. Şu an yapılan Antep’te sadece HDP’ye yapılıyor” diyerek yanıt verdi. 
 
Kısa süreli tartışmanın ardından HDP’liler, Yeşilsu’dan parti il binası önüne kitlesel bir şekilde alkışlarla yürüyerek geldi. Burada konuşan HDP’li Toğrul, 4 Kasım’ı “siyasi soykırım operasyonlar” olarak değerlendirerek, “4 Kasım operasyonu, Orhan Doğanların yaşadığı sürecin 2009’daki KCK operasyonları sürecinin en üst noktaya taşınmasıdır” diye konuştu.
 
4 Kasım'ın demokratik siyaset alanını kapatmaya dönük olduğunu aktaran Toğrul, ülke ortamını terörize edip seçim sonuçlarını değiştirmeye yönelik bir iktidar hamlesi olduğunu söyledi. Operasyonların, amacına ulaşmadığını dile getiren Toğrul, şöyle konuştu: "HDP, Seyit Rızalardan aldığı mirasla bu operasyonlara karşı durmuştur. Bizler, iktidarın önünde asla diz çökmedik, çökmeyeceğiz. Operasyonlar, sadece siyasilere dönük değil; direkt halka dönük gerçekleşmiştir. İktidar, yargıyı sopaya dönüştürerek bize karşı kullanıyor. Siyasetçilerimize yönelik hazırlanan iddianamelerin içleri boştur. HDP olarak demokratik siyasetten asla taviz vermeyerek mücadelemizi her koşulda sürdüreceğiz."
 
Bu arada HDP Gaziantep'in resmi internet sitesinde şu paylaşım yapıldı:
 

Rehin tutulan yoldaşlarımızın özgürlük, barış ve demokrasi uğruna ödedikleri bedel, bizler için birer işaret fişeğidir. And olsun bu karanlığı aydınlığa ulaştıracak, mücadelemizle yoldaşlarımızı özgürlüklerine kavuşturacağız. #HDPzindanlaraSığmaz

 

4.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz