Gaziantep'te Esnaf Ayaklandı

Gaziantep'te Esnaf Ayaklandı

Gaziantep'te Esnaf Ayaklandı

Gaziantep'te, 400 işyerinin bulunduğu 50 yıl önce yapılan Halep Çarşısı'nın depreme dayanıksız olduğu için yıkım kararı alınmasına esnaf, yol kapatarak tepki gösterdi. 

Memohaber'e göre Çukur Mahallesi'nde bulunan Halep Çarşısı esnafı, çarşı için alınan yıkım kararına tepki göstermek için Karagöz Caddesini trafiğe kapatarak eylem yaptı. 'Ekmek hakkımız', 'Cumhurbaşkanımız ekmeğimiz elden gidiyor' gibi dövizler taşıyan yaklaşık 200 esnaf, sloganlar atarak Mütercim Asım Caddesi'nde yürüdü. Çarşıda 80 işyerinin, mülkiyet sahibi olan 1 kişinin çarşı için 'Depreme dayanıksız' raporu aldığını ve bu sebeple yıkım kararı verildiğini söyleyen öfkeli esnafı, yol kapatması üzerine polis sakinleştirdi. Olay yerine gelen polis amirleri, yol kapatan esnafa sorularını çözmek için aralarından seçilen 5 kişiyi yetkililerle görüştürme sözü verdi. Bunun üzerine bir süre daha slogan atan esnaf, ikna olarak eyleme son verdi.

Kendilerine işyerlerini 24 saat içinde boşaltmaları yönünde belediye tarafından tebligat yapıldığı söyleyen esnaf, aileleriyle birlikte yaklaşık 3 bin kişinin çarşıdan ekmek yediğini ifade etti. Yaklaşık 50 yıl önce yapılan çarşının sağlam olduğunu iddia eden esnaf, kendilerini mağdur edeceğini ifade ettikleri yıkım kararından vazgeçilmesini istedi.

25.11.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz