Gaziantep'te düğüm çözülecek mi?

Gaziantep'te düğüm çözülecek mi?

Gaziantep'te düğüm çözülecek mi?

Partilerin adayları bu hafta netleşiyor 31 Mart yerel seçimleri için Ak Parti’de bu hafta adayların netleşmesi bekleniyor. Gaziantep'te Millet İttifakı’nda ise tam bir belirsizlik hakim. Celal Doğan ismi tartışılırken, metropol ilçelerin de adaylık durumuna göre netleşmesi bekleniyor. Celal Doğan olamaması durumunda, ittifakta aday arayışının devam etmesi bekleniyor.

31 Mart yerel seçimleri için Ak Parti’de bu hafta adayların netleşmesi bekleniyor. Millet İttifakı’nda ise tam bir belirsizlik hakim. Celal Doğan ismi tartışılırken, metropol ilçelerin de adaylık durumuna göre netleşmesi bekleniyor. Celal Doğan olamaması durumunda, ittifakta aday arayışının devam etmesi bekleniyor.

31 Mart yerel seçimleri için Gaziantep  Büyükşehir’de sadece Fatma Şahin’in adaylığı netleşirken, Millet İttifakı için çok sayıda isim kamuoyunda konuşuluyor. Metropol ilçelerde ise henüz netleşen hiçbir isim yok. Bu hafta partilerin adaylarını resmi olarak açıklaması ve seçim sürecinin hızlanması bekleniyor.

AK PARTİ’DE METROPOL İLÇELER BEKLENİYOR

Büyükşehir Belediye başkan adayını çok önceden açıklayan Ak Parti, Fatma Şahin’in rakibini bekliyor. Öte yandan metropol ilçeler Şahinbey ve Şehitkamil’de mevcut başkanlarla devam edilmesi bekleniyor. Bu hafta Gaziantep’e gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, Mehmet Tahmazoğlu ve Rıdvan Fadıloğlu’nun adaylıklarını açıklayacağı konuşuluyor. Oğuzeli ve Karkamış’ta aday göstermeyecek olan Ak Parti’de, taşra ilçelerde de çok değişiklik yapmayacağı söyleniyor. Ak Parti’de 3 dönem kuralı nedeniyle Fevzi Akdoğan’ın yerine Nizip’te Memet Sarı’yı aday gösterme ihtimalinin yüksek olduğu belirtiliyor.

MİLLET İTTİFAKI SIKINTILI

Başkan adaylıkları ile ilgili Millet İttifakı’nda ise tam bir belirsizlik yaşanıyor. Büyükşehir adayının bırakıldığı İyi Parti’de, henüz net bir isim ortaya konulmazken, geçen haftaya Celal Doğan’ın adaylığı damgasını vurdu. Büyükşehir’in CHP’ye verileceği ve CHP’nin Celal Doğan’ı aday göstereceği haberleri gündeme bomba gibi düşerken, İyi Parti’den ise bu konuda yalanlama geldi.

Bu hafta ittifakın nasıl yol haritası çizeceğinin belirlenmesi bekleniyor. Büyükşehir’in CHP’ye verilmesi halinde bir diğer sorun ise metropol ilçelerin nasıl paylaşılacağı yönünde. Büyükşehir’de Celal Doğan’ın aday gösterilmesi halinde, İyi Parti’nin metropol ilçeleri istemesi Millet İttifakı’nda belirsizliği tavan yaptırıyor.

CHP İl teşkilatı, Büyükşehir’de Celal Doğan’ın adaylığı, metropol ilçelerden birisinin de yine kendisine verilmesini talep ediyor. Celal Doğan’ın adaylığının bu hafta netleşmesi bekleniyor.

İYİ PARTİ ADAY ARIYOR

İttifak gereği büyükşehir adayını belirleyecek İyi Parti’de ise, bir grup Celal Doğan’ın adaylığına karşı çıkarken, kendi adayını belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor. İl teşkilatında ortaya atılan Bekir Öztekin ismi, hem CHP’de, hem parti içerisinde tepki görünce yeni bir isim arayışına devam ediliyor. İyi Parti’de son ortaya atılan isim ise MHP’li Ejder Demir… Demir’e büyükşehir belediye başkan adaylığı için teklif yapıldığı öne sürülüyor.

AK PARTİ’DE ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR

Öte yandan Ak Parti’de adaylar henüz netleşmese de, belediye başkanları seçim için çalışmalarını sürdürüyor. Henüz hiçbir adayın netleşmediği Millet İttifakı ise adaylık sürecinden, seçim çalışmalarına bir türlü geçemiyor.

(S.ÖZTÜRK)

 

20.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz