Gaziantep'te  "Ben Ölmek İstemiyorum " Toplantısı.

Gaziantep'te "Ben Ölmek İstemiyorum " Toplantısı.

Gaziantep'te "Ben Ölmek İstemiyorum " Toplantısı.

Kırıkkale’de eski eşi Fedai Baran tarafından 10 yaşındaki kızı önünde defalarca bıçaklanarak katledilen Emine Bulut’un ölümüne Gaziantep'te de kadınlardan tepki geldi. Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Antep  Kadın Platformları son dönemde kadına karşı artan erkek şiddetini lanetledi.  
 
Antep Kadın Platformu adı altında bir araya gelen HDP, CHP, KESK, EMEP, SYKP, LGBT-İ ve TİP ile Urfa Kadın Platformu’nda buluşan CHP, HDP, KESK, Kadın Yaşam Evi, Ekoloji Derneği, İHD, Urfa Barosu, TMMOB, Eğitim Sen Şube binalarında basın toplantısı düzenledi. Basın toplantılarının düzenlendiği salonlara “Ben ölmek istemiyorum”, “Kadın şiddetine dur de” yazılı pankartlar asıldı. 
 
‘ÖLMEK İSTEMİYORUZ’ 
 
Emine Bulut’un son sözlerinin “Ölmek istemiyorum” olduğunu aktaran Eğitim Sen Antep Şubesi Kadın Sekreteri Sara Alagöz, Bulut’un haykırışının bütün kadınların haykırışı olduğunu söyledi. Artık kadınların ölmesini istemediklerini belirten Alagöz, “Konya'da 3 çocuk annesi eşi Tuba Erkol'u Bekir Erkol 20 yerinden bıçaklayarak öldürdü. Yeni doğum yapan Güldane Y. (28), hastanede yatarken boşanma aşamasındaki eşi Ahmet Y. (35) tarafından dövülüp, başından, kolundan ve yüzünden bıçaklandı. Vahşice işlenmiş bu cinayetleri Gaziantep’teki kadınlar olarak lanetliyoruz. Hep söylediğimiz gibi bu cinayetler münferit değil, ataerkil sistemin gerçekleştirdiği sistematik kadın katliamlarının olağan hale getirilmiş bir parçasıdır. Yalnızca geçtiğimiz temmuz ayında ve yalnızca basına yansıdığı kadarıyla 24 kadın en yakınındaki erkekler tarafından katledildi. Son 17 yılda kadına yönelik eril şiddet, yüzde bin 400 artmıştır. Artık bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Öfkemizle, hıncımızla kadın düşmanı politikalarınıza karşı duracağız. Kadınların bu ülkede can güvenliği sorunu varken, bizler yaşam hakkımız için sokakta, adliye koridorlarında olmaya devam edeceğiz. Artık bir şeyler değişecek, annelerinin başında çığlık atan kız çocuklarına söz veriyoruz” diye konuştu. 
 
gaziantep'te CHPLİ KADINLARDAN AÇIKLAMA
 
Bilinsin ki
Kimse bu cinayetten kendini aklayamaz:
• Kadın düşmanı politikalarla her gün karşımıza çıkanlar,
• Hâkim karşısına jilet gibi takım elbisesiyle çıktığı için Kadın katillerine iyi hal indirimi uygulayanlar,
• 4 yıldır yürürlükte olan ancak uygulanmayan İstanbul Sözleşmesi’nin gereğini yerine getirmeyenler,
• Kadınları bu erkek şiddetinden korumaya odaklanmak yerine, “ne yapar ne ederiz de boşanmaları engelleriz” diye meclis komisyonları kuranlar,
• Boşanmayı tabulaştıranlar,
• Nafaka hakkına saldıranlar,
• Yıllar süren mücadelelerle kazandığımız her bir hakkımızı elimizden almaya çalışanlar,
• Kadınları korumayan, haklarımıza saldıranlar
BU CİNAYETE ORTAKTIR.
Yetmedi mi artık bu kadar kadının ölmesi?
Yetmedi mi bu kadar çocuğun annesiz kalması?
Biz bu ülkenin erkek adaletine dayanamıyoruz.
“Bir kişi daha eksilmeyeceğiz” dedikçe onlarca eksiliyoruz.
Dün sadece Emine Bulut'un haykırışını izledik ama 2019'da erkekler tarafından katledilen 223 kadın da ölmek istemiyorum diye haykırdı.
Neden kadın cinayetlerine, kadına şiddete son veremiyoruz?
Caydırıcı ve uygulanabilir cezalar gelmediği sürece, kadın cinayetlerini önlemek üzere konulan 6284 sayılı koruma kanunu ve İstanbul Sözleşmesi tam olarak uygulanmadığı, katil erkeklere ödül gibi dağıtılan indirimlere bir son verilmediği sürece BİT-ME-YE-CEK!
Emine Bulut bir tane değil, birkerelik değil, tesadüfi değil.
Üzülürken de öfkelenirken de bunu aklımızda tutmalıyız.
Biz iyi hal indirimi istemiyoruz
Tahrik indirimi istemiyoruz
ÖLMEK İSTEMİYORUZ
Bu vahşete karşı sessiz kalmıyoruz! Kalmayacağız!
Alışmayacağız, susmayacağız!
Bizler kadınlar ölmesin diye mücadele etmeye devam edeceğiz!
Bu zalimlere, ve bu zalimleri koruyanlara karşı birlik olacağız.
Bu ülkede
Anneler ölmeyecek!
Çocuklar ağlamayacak!
24.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz