Gaziantepliler: Ülke olarak ihtiyacımız füze değil güvenli ve güvenceli iş

Gaziantepliler: Ülke olarak ihtiyacımız füze değil güvenli ve güvenceli iş

Gaziantepliler: Ülke olarak ihtiyacımız füze değil güvenli ve güvenceli iş

1 Eylül Dünya Barış Günü öncesi Evrensel'e konuşan Antepliler, son dönemde artan silahlanmaya tepki gösterirken yoksulluğa ve ekonomik bağımlılığa dikkat çekti.

 

Dünyayı ve bölgemizi saran savaş, şiddet, silahlanma... 1 Eylül Dünya Barış Günü için acaba Antepliler ne düşünüyor? Bu sorunun peşinde sokakları gezdik, görüşler aldık. Halı fabrikasında çalışan Erdal “Suriye’ye girenlerin tek derdi yer altı zenginlikleri. İnsanlar ölüyor, yuvalar dağılıyor ama kimsenin umurunda değil” diyor. Silahlanma konusuna da değinen Erdal, “Ayrımcılık yok, eşitiz diyorlar ama ben köleyim onlar zengin! Seni kendine bağımlı yaşatmak zorundalar, yoksa zenginliğini devam ettiremezler” ifadelerini kullanıyor.

SURİYE SAVAŞI ANTEP’E İŞSİZLİK GETİRDİ

Taksi Şoförü Ali, Suriye’de devam eden savaşa işaret ederek şöyle diyor: “200 kilometre ötemizde savaş var. Ama artık yeter. Eskiden Antep’in sanayisi iyiydi, çalışan nüfus çoğunluktaydı ama şimdi öyle değil. Benim 5 kardeşim var, hepsi de üniversite mezunu ama hepsi işsiz. Çözüm bulacaklarsa buna çözüm bulsunlar.”

Üniversiteyi yeni kazanmış Ömer ise savaşa değil üniversiteye bütçe ayrılmasını istiyor: “Babamın bir emekli maaşı var, 1300 lira, onunla geçinmeye çalışıyoruz. Bıraksınlar mermi hesabı yapmayı, öğrencilerine düzgün burs versinler.” Ömer’in hemen yanında duran taşımacılık işçisi bir genç de şunları dile getiriyor: “Ülke olarak ihtiyacımız füze değil güvenli ve güvenceli iş. Benim ihtiyacım savaş değil sigorta, iş güvencesi.”

Deniz KAR
Boran İPEK
Antep

31.08.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz