Gaziantepli oto galericileri: Şu andaki durumumuz Suriye'den farksız

Gaziantepli oto galericileri: Şu andaki durumumuz Suriye'den farksız

Gaziantepli oto galericileri: Şu andaki durumumuz Suriye'den farksız

Gaziantep’in oto galericileri, döviz kurunun yüksekliğinden ve ülke geleceğinin belirsizliğinden dolayı iş yapamadıklarını söyledi. Galericiler, “Bizim şuan ki durumumuz Suriye’den farklı değil. Halkta ‘Biz de Suriye gibi olabilir miyiz’ korkusu var” dedi.

Antep’in Şehitkamil İlçesindeki 500 civarında Oto Galerici, doların engellenemeyen yükselişi ve ülke geleceğindeki belirsizlikten dolayı iş yapamadıklarını söyledi. Hükümetin ekonomi kurmaylarının yaptığı "ülke ekonomisinin iyi olduğu" yönündeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını dile getiren esnaf, hükümetin esnafın halinden haberdar olmadığını söyledi. Ülkede ekonomik kriz yaşandığını aktaran esnaf Hüseyin Güçlü, “Bizim şuan ki durumumuz Suriye’den çok farklı değil. Halkta ‘Biz de Suriye gibi olabilir miyiz’ korkusu var” dedi.

‘BÜYÜK BİR EKONOMİK KRİZ VAR’

Her sektörde krizin yaşandığını ve piyasanın ağırlaşmasının hükümetten kaynaklı olduğunu söyleyen Güçlü, döviz kurunun ve akaryakıt fiyatlarının yükselişine dikkat çekti. 4 aydır araba alıp satamadığını belirten Güçlü, banka kredilerinin olduğunu, ancak ödeyemediğini söyledi. İşlerin böyle gitmeyeceğini aktaran Güçlü, “Esnaf tamamen perişan. Bu şekil gitmeye devam ederse halk batacak. Ufak bir kriz falan da değil aşırı büyük bir kriz var. Ben ilk defa bu kadar büyük bir krize rastlıyorum. 'Ekonomi iyi' lafları gerçeği yansıtmıyor. Devletin kasasında para mı kaldı? Bakanlar çıkıp kendi ağızlarıyla 'milyarlarca dolar borcumuz var' diyor. Borcumuz var, ancak üretim yok. Üretim olmadan borcu nasıl ödeyeceksin? Şimdi devlet halkın sırtından geçinerek kendini idare ediyor” diye konuştu.

‘DEVLET HALKIN CEBİNDEN GEÇİNİYOR’

2018 yılı başında hükümetin vergileri ve cezaları arttırdığını hatırlatan Güçlü, devletin halkın cebinden geçindiğini vurguladı. İnsanların ticaret yapmaktan korktuğunu dile getiren Güçlü, şöyle devam etti: “Ülkenin geleceği belli değil, halk tereddüt içinde yaşıyor. Altını dövizi olan insanlar paralarını tutmuşlar. Harcamaya korkuyorlar. Nereye kadar böyle gider bilemiyoruz. Bir gün bankalara da resti çekeceğiz. Piyasanın durumu çok karışık, geleceğimizi ben hiç iyi görmüyorum.”

‘HALK TEDİRGİN’

Dövizin aşırı yükselmesinin halkta tedirginlik yarattığını anlatan esnaf Cezayir Demirağ, halkın yatırım yapmaya korktuğunu söyledi. Halkın birikimini sakladığını ifade eden Demirağ, alış veriş olmadığı için piyasada canlı para olmadığını söyledi. Dövizin yüksekliğinin işleri çok fazla etkilediğini sözlerine ekleyen Demirağ, “Halk dövizi en mantıklı yatırım olarak görüyor. İnsanlar araba ya da ev aldığında parasının üstüne para koyamıyor ama döviz şimdilerde sürekli yükselip insanlara para kazandırıyor. Halk birikimini yastık altında saklıyor. Şu an haftada en fazla 2 araba satıyoruz. 2-3 yıl önce döviz düşükken biz haftada 5 araba alıp satıyorduk” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE DE SURİYE GİBİ OLUR MU?’

Galericiler sitesi esnaflarından Muhammed Tutuş ise, durumu şöyle özetledi: “Son 4 aydır işlerimiz çok kötüdür. Dükkanı siftah yapmadan kapatıyoruz. Şuan geçmişte biriktirdiğimizi yiyoruz. Araba satışı hiç olmuyor. Kredi borçlarımızı başka bankadan kredi alarak kapatıyoruz. Böyle devam ederse dükkanı kapatırız. Şu an büyük bir ekonomik kriz var. İnsanlar parasını dövize bağlamış. İnsanlarda Türkiye’nin de Suriye gibi olma korkusu var. Sadece biz değil gayrimenkul sektörü de çökmüş. Ekonominin düzelip düzelmeyeceğini biz bilmiyoruz. Devletin başındakilerin bunu bilmesi lazım. Ekonomi yetkilileri kriz yok diyor ama kriz var.”( M.A)

24.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz