Gaziantep'li Dürüst Satıcı ! 300 Bin Verirsen Böbreğimi Satarım

Gaziantep'li Dürüst Satıcı ! 300 Bin Verirsen Böbreğimi Satarım

Gaziantep'li Dürüst Satıcı ! 300 Bin Verirsen Böbreğimi Satarım

Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişi böbrek nakli bekliyor. Bu durumu fırsat bilen kişiler ise internet üzerinden organlarını satmaya çalışıyor.   Gaziantep’te yaşadığını söyleyen Tuncay adlı kişi, “30-40 bin TL isteyenler dolandırıcıdır. 300 bin TL verirseniz böbreğimi veririm. Dürüstlük ilkemdir” diyor.

Böbreğini ve karaciğerini satmak isteyen kişiler birçok internet sitesine ilan veriyor. Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, son zamanlarda bu konunun yeniden gündeme geldiğini ve bu operasyonun illegal yollardan yapıldığı konusunda duyumlar aldığını söylüyor.

‘Dürüstlük ilkemdir’

Biz de “Kronik böbrek hastasıyım. Acil nakil olmam gerekiyor” diyerek sitede böbreğini satan kişileri arıyoruz. Böbreğini satan kişinin ilk sorusu “Nerede oturuyorsunuz?” oluyor. Şahıs, 36 yaşında olduğunu ve isminin de Ergül olduğunu söylüyor. Böbrek için ne kadar verebileceğimizi soran şâhısa 50 bin TL yanıtını veriyoruz. Miktarı az bulan şahıs 150 bin TL civarında bir para istediğini söylüyor. Pazarlığın ardından 90 bin TL’ye anlaştığımız şahıs, “Borcumdan dolayı bu işe kalkıştım” diye böbreğini satmaya çalışıyor.

Ercan kullanıcı adıyla siteye ilan veren şahıs, böbreğini ya da karaciğerini satmak istediğini söylüyor. İlanda “Uçuk fiyat istemiyorum” diyen şâhısı aradığımızda “Geçen sene 50 bin TL diye düşünüyordum ama yüz yüze konuşarak fiyatta anlaşırız” diyor. Gaziantep’te yaşadığını söyleyen Tuncay adlı kişi, “30-40 bin TL isteyenler dolandırıcıdır. 300 bin TL verirseniz böbreğimi veririm. Dürüstlük ilkemdir” diyor.

‘Kanunlara göre suç’

Organ Nakilleri Bilinçlendirme ve Geliştirme Derneği Başkanı ve Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, internetten organ satışının son zamanlarda yeniden gündeme geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Kadavra organ bağışındaki yetersizlik gibi nedenler maalesef son dönem organ yetmezliği yaşayan bazı hastaları yanlış yollara sürükleyebiliyor. Ancak dünyada olduğu gibi ülkemizde de yasalarla organ alım ve satımı yasaklanmıştır.”

İstanbul Barosu sağlık Hukuku Merkezi Başkanı Av. Ümit Erdem de, Organ Nakli Kanunu’na göre 18 yaşını doldurmamış ve mümeyyiz olmayan kişilerden organ ve doku alınmasının yasak olduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi: “Kanuna aykırı şekilde organ ve doku alan, saklayan ve nakledenlerle bunların alım ve satımını yapanlar, alım ve satımına aracılık edenler veya bunun komisyonculuğunu yapanlar hakkında takdirde 4 yıla kadar hapis ve ağır para cezasına hükmolunur.”

 

Kaynak: Gerçek Gündem

26.02.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (2)

Yorum Yaz
Yaptığımız her şey [Mükemmel yaparız] İş Planlaması: Ticari Planlama, Ticari ve Kalkınma Finansmanı, Mülkler ve İpotekler, Borç Konsolidasyon Kredileri, Ticari Krediler, Özel krediler, Bireysel, şirketler ve kurumsal kurumlar için faiz oranı düşük olan Ev Finansman Kredileri sunuyoruz. vb ....... Hızlı iletişim WhatApp: [+ 44] 7480 729811   ☎ .............: [+ 44] 7480 729811 E_mail .. [iskandalestari.kreditpersatuan@gmail.com]
iskandalestari.kreditpersatuan@gmail.com10 Ağu 2019 16:58:07
Bu, böbrek satmak isteyen herkese açık bir ilan, böbrek nakli ihtiyacı olan hastalarımız var, bu nedenle böbrek satmakla ilgileniyorsanız, lütfen iowalutheranhospital@gmail.com adresindeki e-posta adresimizden bizimle iletişime geçin. Ayrıca +1 515 882 1607 numaralı telefondan whatsapp'ı arayabilir veya bize yazabilirsiniz. NOT: Güvenliğiniz garanti altındadır ve hastamız, onları kurtarmak için böbrek bağışı yapmayı kabul eden herkese büyük miktarda para ödemeyi kabul etmiştir. Sizden haber almayı umuyoruz, böylece bir hayat kurtarabilirsiniz.
Lutheran Hospital27 Haz 2019 13:10:41