Gaziantepli Ayşe, Geneleve nasıl düştü

Gaziantepli Ayşe, Geneleve nasıl düştü

Gaziantepli Ayşe, Geneleve nasıl düştü

Gaziantepli Ayşe Tükrükçü, genelevlerde geçen hayatının intikamını evsizlere çorba dağıtarak alıyor.

Tükrükçü, 13 metre gelinliğiyle genelevden çıkış hikayesini, "Gelinlik giyindim 1996 Mayıs'ın 9'unda Kütahya'da düğün yaptım, 13 metreydi. Niye ölçtüm ben o gelinliği? Herkes o duvağı görsün, arkamdan benim gibi oradan çıksınlar diye, onlara bir örnek olsun diye." sözleriyle anlatıyor... Tükrükçü iki yıldır evsizlere çorba dağıtarak yaşamını sürdürüyor.

"KARA KIZ YAPTI!"

Ben Ayşe Tükrükçü... 1967 yılında Gaziantep'te doğdum. Rahmetli babam bekçiydi. Devletin memurunun kızıyım aslında. 68'in sonuna doğru babam istifa edip Almanya'ya gidiyor, 69'un ortalarında annem gidiyor. 71'de abimin cenazesi Türkiye'ye geldiğinde, ben dört buçuk yaşımdaydım. Bakır bir, şeyin, içerisine konmuş, tabutun...

Babam geldi, kucağında bakır bir şey. Nineme tek dediğim:"Nine, bu adam kim?" "Bu adam senin baban" dedi. Dört buçuk yaşımdayım, o adam benim babammış.

İki sene olmuş ben Almanya'ya gideli, sene 76. Babaannem bizi yeniden Türkiye'ye istemiş."Kim gidecek?" denilince,"Ben ebemin yanına giderim" dedim. İyi mi dedim? Evet. Kötü mü dedim? Ona da evet. Aslında buraya gelmekle kaderimi ben çizmiş oldum. Ben dokuz yaşımdayken, ablam 12'sini bitirmek üzereydi. Evde bana Ayşe demezlerdi ve ne olsa benden bilirlerdi. Bir şey mi düştü? "Kara kız düşürdü." "Tuncay bir şey kırdı." "Kara kız kırdı." "Şu iyi yıkanmadı, kim yıkamadı?" "Kara kız yıkamadı." Ben de Türkiye'ye dönüp babaanneme sığınmak istedim. Babaanne seni hiç dövmediği için sana farklı geliyordu, sevgi vardı.

KADERİM TÜRKİYE'DE DEĞİŞTİ

Türkiye'ye gelince, Ali Rıza, benimle kızını aldı, yola çıktık. Ali Rıza dediğim de amcam.Yolda şunu okuyabiliyordum: "A-da-na. Mer-sin. An-tal-ya."

Nereye gittiğimizi bilmiyoruz.

Sonunda Manavgat'a vardık. Orada, onun çamaşırını yıkayacak, yemek yapacaktım. Sürekli dışarıda yiyor diye, masraf oluyormuş. Bir gece yarısı yatıyoruz biz, Şengül'le aynı yataktayız. Üzerimde bir şey geziyor ama ne gezdiğini bilmiyorum. O dönem böyle lamba yok, gaz ocağımız var, yemeği onunla yapıyoruz. Gözümü açtığımda Ali Rıza ağzımı kapattı. Korkudan da ilk etapta gözümü açamıyordum. Hayatım nerede çalındı? Aslında orada.

Amca demeye kalmadı,Ali Rıza ağzımı kapattı, sustum. O gece üç defa tecavüz etti bana. Altından kaçmaya çalışırken, bıçağı benim sol tarafıma, sırtıma saplıyor, o anda da cinsel organı içime giriyor. Ezan okunuyordu ve Ali Rıza benim üstümdeydi. Ertesi gün uyandığımda sızlamayan hiçbir yerim kalmamıştı.

BİR KİMLİĞİM VAR BİR DE DEVLETİN VERDİĞİ VESİKAM

Ailem var diyorsun, ailen yok.

Kadın hakları diyorlar. Kadının adı var, kendi nerede? Evet, adım var benim ya. Atatürk'ün verdiği bir de kimlik var da, bir de devletin verdiği vesika var. Ben öldükten 40 sene sonra temizleniyor. Şu anda benim çocuğum olmuş olsa,"orospunun çocuğu" oluyor. İstediğim kadar ben o çocuğu yemeyeyim, içmeyeyim okutayım, devlet memurluğu yapayım ama çocuk o memuriyette çalışamaz.Asker olur ama astsubay olamaz. Niye?

Annesi orospu.

SOKAKLARDAN İNTİKAMINI ÇORBA DAĞITARAK ALDI

Ezik bir insan gördüğünde sorgusuz sualsiz çıkar bir sigara ver, "A yanlış yaktım ya. Al abi iç" de, "Al abla iç" de."Aç mısın?" diye sorma.AI bir dürüm, açmış gibi onun karşısında sen de ye.Tokluğu beraber yaşayın.

Haydi kalkın yürüyün kızlar! Daha helva yapacağız!"

Birgin Ferda paylaşmış sosyal medyada

KADIN ADAMLAR VAR BU DÜNYADA 

Ayşe Tükrükçü, bir gurbetçi ailesinin kızı. 9 yaşında amcasının tecavüzüne uğruyor. Ne annesi ne babası ilgileniyor. Vücudunda 72 darp izine rastlandığı için, Almanya’da ailesinden alınıyor, yetiştirme yurduna veriliyor. Tecavüze uğradığı ancak 11 yaşında anlaşılıyor. Felaketler bununla da bitmiyor, dayaktan, aile baskısından kurtulmak için önüne çıkan ilk adamla evleniyor... Ama kocası onu geneleve satıyor! Başına gelmeyen kalmıyor. Günde 70 adamla yattığı oluyor.
Kütahya’da genelevde çalışırken bir müşterisi onunla evlenmek istiyor, içeriye olan borcunu ödeyip, düğün yapabilmek için ekstradan 700 küsur kişiyle yatmak zorunda kalıyor. Türk filmlerinin çok da hayal ürünü olmadığının bir kanıtı Ayşe’nin hayatı...
Ama o adamdan da ayrılıyor. Şefkat-Der kanalıyla 2007’de bağımsız milletvekili adayı oluyor. Her yerde, hayatsız kadınların yaşadığı sorunları anlatıyor. Şu anda herkesin saygı duyduğu bir sivil toplumcu.
Şefkat-Der olarak, 240 gündür her gece İstanbul’da evsizlere çorba dağıtıyor

Annem 11 yaşındaydım bana, “Sen gittin kendini orada burada, bilmem ne ettirdin, suçunu da amcanın üstüne atıyorsun. O..spusun sen!” dedi. Cümle bu. Hiç aklımdan çıkmaz. O günden sonra annemi asla affetmedim.

Bir genelev kadınının zevk alması mümkün mü?
-Hayır. O bir şehir efsanesi, bir fantezi. İğrenç şartlarda çalışıyorduk, yaşıyorduk. Oraya gelen erkeklerin de insanlıklarından utanması lazım. Çünkü bir kadının zavallılığından faydalanıyorsun, sen daha zavallısın!
-ALINTI-

26.04.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz