Gaziantep'in Yoksul Sokakları...

Gaziantep'in Yoksul Sokakları...

Gaziantep'in Yoksul Sokakları...

Gaziantep’in eski yerleşim yerlerinden olan Tışlaki Mahallesi’nde dar gelirli aileler ve Suriyeli Mülteciler ikamet ediyor. Sokakları Gaziantep Kalesi’ne çıkan mahallede ikamet eden insanların büyük bir bölümü Sosyal Yardımlaşma Vakfından aldıkları yardımlarla geçimlerini sağlıyorlar.

Gaziantep’in kırsal yerleşim yerlerinde dar gelirli ve Suriyeli Mülteci aileler ikamet ediyor. Kent genelinde yaşayana dar gelirli aileler yaşam mücadelesinde aldıkları yardımlarla ayakta durmaya çalışıyorlar. Gaziantep Kalesi eteklerinde kurulan ve kentin eski mahallelerinden olan Tışlaki Mahallesi’nde de durum farklı değil. Mahallede ikamet eden az sayıda vatandaşın yaşadığı mahallede, Suriyeli Mültecilerin nüfusu her geçen gün artıyor. Yoksulluğun yaşandığı mahallede ikamet eden vatandaşların önemli bir bölümü Sosyal Yardımlaşma Vakfından almış oldukları aylıklar ve maaşlarla geçimlerini sağlıyorlar.

MÜLTECİ NÜFUSU ARTIYOR

Mahalle genelinde yerli vatandaşların oranı her geçen gün azalırken, Suriyeli Mülteci nüfusu artıyor. Ev kiralarının 400 liranın üzerine çıktığı mahallede, evlerini kiraya veren ev sahipleri farklı mahallelere taşınırken, kiracılar ise ev kiralarının artması nedeniyle başka mahallelere taşınıyorlar. Mahalleye yerleşen Suriyeli mülteciler ise kira fiyatlarının pahalı olmasına rağmen eski evlerde ikamet ediyorlar.

SOKAK SAĞLIKLILAŞTIRMA BEKLENİYOR

Büyükşehir Belediyesi KUDEB Başkanlığı tarafından tarihi mahallelerde yürütülen sokak sağlıklılaştırma çalışmaları kapsamında Tışlaki Mahallesi’nde çalışma yapılacak. 2019 yılında kapsama alınan mahallenin 31 Mart Seçimlerinin ardından yenilenmesi ve tarihi alanlarının restore edilmesi bekleniyor.

(Y.ANKAY)

25.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz