Gaziantep'in Kanayan Yarası Meclis gündeminde

Gaziantep'in Kanayan Yarası Meclis gündeminde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez 'in yanıt vermesi bekleniyor

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep'in birçok bölgesinde her gün meydana gelen elektrik kesintilerinin kent yaşamını  olumsuz yönde etkilediğini belirterek  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemi ile  Meclise soru önergesi verdi.

Gaziantep Milletvekili Toğrul'un verdiği soru önergessi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez tarafından Anayasanın 98’inci ve TBMM İçtüzüğünün 96 ile 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

Gaziantep Milletvekili- TBMM İdare Amiri

                                                                                                                                                  Gaziantep’in birçok bölgesinde her gün elektrik kesintileri meydana geliyor.Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintileri kent halkının canını bezdirmiş durumdadır. Gün içerisinde bazen birkaç defa ve birçok zaman saatlerce süren elektrik kesintileri hayatı olumsuz anlamda etkilemektedir. Kesilen elektrikler nedeniyle ev ve iş yerlerindeki kombiler çalışmıyor.Bundan dolayı vatandaş bu soğuk kış günlerinde ısınma problemi yaşamaktadır.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi'nde elektriklerin kesilmesiyle fabrikaların tamamı üretime sürekli ara vermek zorunda kalmakta, üretim ve imalat bu durumdan kaynaklı olumsuz etkilenmektedir. Elektrik kesilmelerinden dolayı maliyetler artmakta makinalarda çeşitli sorunlar yaşanmaktadır.

Yine esnaflarda saatlerce süren elektrik kesintilerinden etkilenmekte ve çareyi jenaratör çalıştırmakta görmektedirler.Elektrik kesintileri adeta bıkkınlık verirken, vatandaşlar yetkililerin bir türlü çözüm getirememesinden yakınarak tepki göstermekteler. Ayrıca elektrik kesilmelerinden elektronik eşyalar da bozulmaktadır.

Elektrik kesintileri nedeniyle ulaşımda da aksamalar yaşanmakta, tramvay seferleri durmakta ve trafik lambalarının çalışmamasından sürücüler de trafikte zor anlar yaşamaktalar.

Ayrıca Gaziantep ve İlçelerine elektrik dağıtımında yaşanan sıkıntılar çiftçileride mağdur etmektedir. Yoğun elektrik kesintisi yaşanan Gaziantep’in ilçelerinde tarımla uğraşan çiftçiler elektrik kesintilerinden dolayı tarladaki mahsullerini sulayamaz hale gelmekteler. Geçimini tarımdan sağlayan vatandaş düzenli sulama yapamadığından ürünü tarlada yanıp kurumaktadır.Bu konuda gerekli çalışmaların yapılarak önlem alınması Gazianteplilerin acil talepleridir.

 

 

Bu bağlamda;

  • Gaziantep metropol bir il olmasına rağmen 2018 yıllında hala elektrik sıkıntısı yaşanıyor olmasının nedeni nedir?2018 Yılı içerisinde Gaziantep’te kaç defa elektrik kesintisi meydana gelmiştir?  2018 Yılı içerisinde Gaziantep genelinde meydana gelen elektrik kesintilerinin ilçelere göre dağılımı nedir? Kesintiler ne sıklıkta yaşanmaktadır?
  • Elektrik kesintileri konusunda sanayicinin, esnafın ve çiftçinin yaşamış olduğu mağduriyetlerin giderilmesi konusunda bakanlığınızın yapmış olduğu çalışmalar nelerdir?Vatandaşın, üreticinin, esnafın, sanayicinin ve çiftçinin kesintilerden dolayı kaybı ne kadardır? Bu kayıplardan ne kadarı karşılanmıştır?
  • Sürekli yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı elektrikli ev aletleri yanan Gazianteplilerin mağduriyetlerinin karşılanmasına yönelik bir çalışmanız var mıdır? 2018 yıllı içerisinde mağduriyeti karşılanan vatandaş sayısı kaçtır?
  • Gaziantep’te yaşanan elektrik kesintilerinden dolayı açılan dava sayısı kaçtır? Açılan davalar nasıl sonuçlanmıştır?
  • Elektrik Dağıtım hizmetinin özelleştirilmesinden sonra Gaziantep ve ilçelerine yönelik, elektrik dağıtım şebekesinin güçlendirilmesi için ilgili firma ne kadar yatırım yapmıştır?
  • Gaziantep’teki elektrik dağıtım ve iletim hatlarının yüzde kaçı yer altına alınmıştır?
  • Yetkililerin kesintilerle ilgili bir açıklama yapmamasının nedeni nedir?
  • Gaziantepli vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına AKP Hükümeti olarak somut adım atacak mısınız?
18.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz