Gaziantep Valisi'nden Eleştirilere Açıklama

Gaziantep Valisi'nden Eleştirilere Açıklama

Gaziantep Valisi'nden Eleştirilere Açıklama

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, terör örgütü IŞİD'e yönelik düzenlenen ve 3 polisin şehit olduğu operasyonlarla ilgili dün düzenlediği basın toplantısındaki konuşmasının bir cümlesinde geçen 'polisimiz' kelimesinin bazı medya kuruluşları tarafından kesilip farklı anlamlar yüklenerek aktarıldığını söyledi.

Valilik tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bir istihbaratı değerlendiren Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz, 15 günü aşkın titiz bir çalışmayla, bombalı terör saldırısı için hazırlık yapan DEAŞ mensubu teröristlerin, Şahinbey İlçesi Beşyüzevler Mahallesindeki hücre evini tespit etmiş ve buraya 16 Ekim 2016 Pazar günü saat 12.00 sıralarında bir operasyon gerçekleştirmiştir.

 

       Bombalı büyük bir saldırı için hazırlık yapan teröristlerden birinin, operasyon sırasında üzerindeki bombayı patlatması neticesinde 3 polisimiz şehit olmuş, 5 polisimiz ve 4 Suriyeli muhacir yaralanmıştır.

 

            Elde edilen yeni bilgiler doğrultusunda aynı gün, emniyet güçlerimiz tarafından Burak Mahallesi'nde bulunan hücre evine de bir operasyon düzenlenmiştir.

 

Söz konusu adresteki terörist, binanın karşısında bulunan bir inşaattan keskin nişancı polisimiz tarafından etkisiz hale getirilmekle birlikte, üzerindeki bombayı infilak ettirmesi engellenememiştir. 

 

Operasyonlar hakkında kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla Valiliğimizde düzenlediğim basın toplantısında kullandığım;

 

"Polisimiz kendisi henüz bombayla ilgili, etraftaki ev sakinlerine, komşulara da bir sıkıntı olmaması için karşıdaki inşaatta kendisini etkisiz hale getiriyor" ifadesindeki, "polisimiz"kelimesi, bazı medya kuruluşları tarafından kesilerek aktarılmıştır. 

 

            Şehrimizde bütün güvenlik güçlerimiz, kamu, özel ve sivil toplum kuruluşlarımız ile azim ve kararlılıkla birlik ve beraberlik içerisinde terörle mücadele ediyoruz. Zor bir imtihan sürecinden geçtiğimizin de farkındayız.

 

Güvenlik güçlerimiz tarafından onlarca ihbar değerlendirilmekte, pek çok olası terör hadisesi de önlenmektedir.

 

16 Ekim'de düzenlenen operasyonla, büyük bir terör hadisesi de önlenmiştir. Kullandığımız ifadeyi makaslayarak, farklı anlamlar yükleyerek yayınlamak; gazetecilik etiği ve ahlaki değerlere aykırı bir tutumdur, suizandır.

 

            Birliğimize, masum insanlarımıza, kardeşliğimize yönelen saldırıları, hayatımıza yönelen tehditleri bertaraf ederken; kaybettiğimiz şehitlerimiz ve yaralanan gazilerimizin acısı bütün sıcaklığıyla devam ederken; bu türden haber ve yorumların hangi amaca hizmet ettiğini kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.

 

Kamuoyuna saygılarımla.17/10/2016

 

  Ali YERLİKAYA

         Vali "

18.10.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
'Canlı bomba komşulara sıkıntı olmasın diye kendini patlattı' 'Polisimiz sıkıntı olmasın diye inşaattan canlı bombayı etkisiz hale getirdi' Bu iki cümle arasında hangi kelime kesilmiş ve farklı anlam yüklenmiş anlayamadık? Siyasal olayları bıraktılar, artık anlam ve kavram farkında mı beynimizi aşağılıyorlar? Türkçe ve dilbilgisi konusunda mı beynimizi aşağılıyorlar?
Bahattin Gülyuva18 Eki 2016 06:30:14