Gaziantep Valisi, Belediye Başkanı ve Kaymakam Cenazeye Gömülme İzni vermemiş

Gaziantep Valisi, Belediye Başkanı ve Kaymakam Cenazeye Gömülme İzni vermemiş

Gaziantep Valisi, Belediye Başkanı ve Kaymakam Cenazeye Gömülme İzni vermemiş

Şırnak'ın İdil ilçesinde ölen HPG'li Müslüm Akgöbek'in cenazesinin Gaziantep'in Nizip ilçesinde toprağa verilmesine izin çıkmadı.

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul konuyu meclise taşıdı. Milletvekili Toğrul, meclise konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi verdi.

 

İŞTE O ÖNERGE

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI
Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Sayın Efkan ALA tarafından Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

Prof. Dr Mahmut TOĞRUL
Gaziantep Milletvekili

Müslüm Akgöbek, Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşamını yitirmiştir. Ancak Teşhis edilemediği için Mardin’de toprağa verilmiştir. DNA eşlemesi sonucu teşhis edildikten sonra ailesi tarafından alınarak, doğduğu Gaziantep'in Nizip ilçesine defin edilmek istenmiştir. Mezarlık yeri için Nizip belediyesine bağlı mezarlık müdürlüğüne başvuran aile çocuklarını defin etmek için beyanda bulunmuştur. Ancak yetkililer belediyeye müracaat eden aileye, Gaziantep Valisi, Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN'nin, Nizip Kaymakamı ve Nizip Belediye Başkanı’nın ortak kararıyla cenazenin ilçeye defnedilemeyeceğini ve bundan kaynaklı yer vermeyeceklerini belirtmişlerdir. Bunun üzerine yetkilileri arayan parti yöneticilerine, yetkililer tarafından şu açıklamalar yapılmıştır: Mevcut cenaze ve benzeri cenazeler ile ilgili yetkili kurumların (Gaziantep Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Nizip Kaymakamı ve Nizip Belediyesi) bir toplantı yaptıklarını ve toplantıda alınmış olan karar gereği izin vermeyeceklerini belirtmişlerdir. Bundan dolayı, Aile hakkın rahmetine kavuşmuş olan çocuklarını Urfa’nın Suruç ilçesine defnetmek zorunda kalmışlardır.
Herkes, doğduğu yerde gömülme ve tüm medeniyetlerde kutsal bir hatıra sembolü olan bir mezara sahip olma hakkına sahiptir. Ailenin de çocuklarının mezarına gidip ziyaret bulunma ve kendi dini vecibelerine göre dua etme hakkı vardır.

 

Bu bağlamda;
1- Vali, Kaymakam, Emniyet ya da belediye hangi yetkiye dayanarak böyle bir engelleme kararı almaktadır? Vali, Kaymakam, Emniyet Müdürlüğünün ve Belediye yetkililerinin söz konusu cenazenin defin edilmemesine dair yapmış oldukları toplantı bilginiz dahilinde midir?
2- Müslüm Akgöbek'in doğduğu ve ikamet ettiği yer olan Nizip İlçe mezarlığına defin edilmesine müsaade edilmemesinin nedeni nedir? Daha öncede Nizip dışında yaşamını yitiren yurttaşların Nizip'e gömülmesine engel olunmuş mudur?
3- Nizip dışında yaşamını yitiren kişilerin defin edilmemesine dair tutumunuz devam edecek midir? Eğer devam edecek ise bu tutumunuz ahlaki, İslami, insani ve vicdani midir?
4- Bölge il ve ilçelerinde Valilik, Kaymakamlık “sokağa çıkma yasaklarında ölenlerin cenazelerinin Nizip İlçe mezarlığına defin edilmemesine dair bir belge mevcut mudur? Eğer mevcut ise hangi bakanlık tarafından gönderilmiştir?
5- Bir insanın inançlarına göre defnedilme hakkı uluslararası hukukta düzenlenen temel haklardan biridir. Müslüm Akgöbek'in cenazesinin defin edilmesine izin verilmemesi tarafı olduğunuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin temel haklarını düzenleyen maddelerine aykırı mıdır? Eğer aykırıysa neden böyle bir kararı uygulama gereği duydunuz? Tarafı olduğunu AİHM’in özel hayat ve aile hayatına saygı hakkı düzenleyen 8. Maddesinin ihlali değil midir?
6- Mülki idare amirleri ve yetkililerin (Gaziantep Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, Nizip Kaymakamı ve Nizip Belediyesi) Gaziantep'te yaşadığımız bir sorundan kaynaklı aradığımızda telefonlarımıza çıkmamalarının nedeni nedir? Mülkü idare amirleri ve konuyla ilgili aramış olduğumuz tüm yetkililerin telefonlarımıza çıkmaması talimatı bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?
7- Nizip'te yaşayan halkın iddia ettiği şekilde Nizip ve Büyükşehir Belediye başkanlarının, cenazenin defin edilmemesine dair özel bir çaba yürüttüğü konusunda ne düşünmektesiniz?

 

2.05.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz