Gaziantep Valiliği'nden " Cemevi'nde Vaaz" iddiası açıklaması

Gaziantep Valiliği'nden " Cemevi'nde Vaaz" iddiası açıklaması

Gaziantep Valiliği'nden " Cemevi'nde Vaaz" iddiası açıklaması

Gaziantep Valiliği,Müftülük görevlisinin "Cemevinde Vaaz" verdiği iddialarına karşın bir açıklama yaptı.

Açıklama aynen şöyle

"Bazı basın yayın organlarında, Gaziantep Yavuzeli ilçesine bağlı Sarılar Kırsal Mahallesi Cem Evi’nde İlçe Kaymakamlığı tarafından “Bilinçli Toplum Aydınlık Yarınlar” Projesi kapsamında düzenlenen bir toplantıda, türbanlı öğretmenlerin erkeklerle tokalaşmadığı, ikram edilen çayları içmedikleri ayrıca ilçe müftülük görevlisinin Cem Evi’nde bulunanlara vaaz verdiğine yönelik iddialara yer verilmiştir. İddiaların toplumsal ve dini hassasiyetlerimize zarar vermemesi açısından açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Sarılar Mahallesi bu toplantıların yapıldığı dördüncü mahalledir ve  bu toplantılar,  Kaymakamlık tarafından erken yaşta evliliğin, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, devamsız öğrencilerin okula kazandırılması ve bağımlılıkla mücadele gibi konularda toplumu bilinçlendirmek, ayrıca vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyerek yerinde çözmek amacıyla bizzat İlçe Kaymakamı başkanlığında İlçe Müftüsü, sosyal çalışmacı iki personel, toplum sağlığı merkezinden bir personel ve kurum amirlerinin katılımıyla yapılmakta ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanmaktadır.

Kırsal Mahalle Muhtarı tarafından belirlenen ve köyün en uygun toplantı alanı olan Cem Evi’nde yapılan bilgilendirme çalışması esnasında diğer mahallelerde olduğu gibi İlçe Milli Eğitim Şube müdürü ve bahsi geçen personellerimiz belirtilen konuların toplumsal boyutu ve dinimizdeki yeri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunmuştur. İddialara konu olan toplantı, dini bir amaçtan ziyade toplumsal sorunların çözümüne yöneliktir. Bu minvalde iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Ayrıca kadınların erkeklerle tokalaşıp tokalaşmayacağı kendi tercihleri olup, bu konu kamunun düzenleyeceği bir alan değildir.

Haberle ilgili olarak toplantıda bulunan Mahalle Muhtarı, Çepnililer Derneği Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri de iddiaların gerçeği yansıtmadığına yönelik kendi sosyal medya platformlarında açıklamalarda bulunmuşlardır."

gaziantephaberler.com

 

 

 

8.02.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz