Gaziantep Üniversitesi öğrencileri : Okul bitmeden borç içinde kalıyoruz’

Gaziantep Üniversitesi öğrencileri : Okul bitmeden borç içinde kalıyoruz’

Erdoğan’ın 'Burs değil, kredi alın, bedavacılığa alışmayın' sözlerine dair konuşan üniversite öğrencileri: Tavuk döner bile yemekte zorlanıyoruz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gençlere, “Burs değil, kredi alın, bedavacılığa alışmayın” sözlerine dair  konuşan üniversite öğrencileri, tavuk döner bile yemekte zorlandıklarını söylediler. Şirketlerin vergi borçlarının silindiğini ama öğrencilerin bursuna göz dikildiğine dikkat çeken öğrenciler, “Bütün öğrencilerin kredi borçlarını silip, ihtiyacı olan herkese de kredi değil burs versinler. Krediyi tartışacağımıza eğitim neden tamamen ücretsiz değil onu tartışalım” dediler.

‘OKUL BİTMEDEN BORÇ İÇİNDE KALIYORUZ’

Gaziantep Üniversitesi’nde Hukuk bölümünde okuyan bir öğrenci, “Ulaşım, yurt, yemek derken elimizdeki burs veya kredi zaten bitmiş oluyor. En son enflasyonun artışıyla beraber temel ihtiyaçlara gelen zamlarla ise geri çekilmiş durumda değil. Ailemizden gelen parayla ancak geçinebiliyoruz” dedi. Daha okul bitmeden borç içinde kaldıklarını belirten öğrenci, “Okul bittikten sonra iş garantisi de yok. Okulu bitirdikten sonra hayatımıza dair yaptığımız planlara adım atmak yerine borç ödemek zorunda kalacağız” dedi.

‘ASIL BEDAVACI OLAN KİM?’

Mühendislik fakültesi öğrencisi Yusuf ise, “Gerek burs gerek kredi alan öğrenciler son gelen zamlarla beraber iyice geçinemez duruma geldi. Bunun için benim gibi birçok öğrenci part-time işlere girmek zorunda kalıyor. Bir yandan okul bir yandan iş deyince hem çok yoruluyoruz hem de kendimize zaman ayıramıyoruz” dedi. Okuyan tüm öğrenciler için burs ayarlanabileceğini belirten Yusuf, “Kimi patronların son zamanlarda borçları siliniyor. Kimileri ise konkordato ilan ederek borçlarını erteleyebiliyor. Bize ise 30 lira zaman yapılması büyük nimetmiş gibi görülüyor. Zenginlere her türlü imkan sağlanıyorken bizim okul hayatımız daha da zorlaşıyor. Şimdi bu durumda asıl bedavacı olan kim?” dedi. 

Evrensel

7.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (1)

Yorum Yaz
Sn gazeteci 2012 ve 2015 arası kactane teknisyen avanta dan tekniker oldu temizlik elemanı olarak ise giren özelikle teknik işlerde çalışan hanımı da baş hemşire yardımcı olan geçmişi bir araştırma yapılsın ne kadar sohbetlere katılmış yazık bu ülkeye
Reis11 Kas 2018 18:08:52