Gaziantep Ulu Cami Önünde Eylem: 30 Kişi Gözaltına alındı

Gaziantep Ulu Cami Önünde Eylem: 30 Kişi Gözaltına alındı

Gaziantep Ulu Cami Önünde Eylem: 30 Kişi Gözaltına alındı

Gaziantep'te Kırkayak Parkı'nda başlayıp Ulu Cami önünde devam edem pankartlı eylemciler polise direnince gözaltılar başladı. Şu ana kadar 30 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü^nden yapılan açıklama şöyle:

"03 Kasım 2019 günü Kırkayak parkında dini istismar eden bir oluşumun sözde liderini desteklemek amacıyla yaklaşık 200 kişilik grup toplanarak eylem yapmak istemiştir. Şahıslarla yapılan müzakerede dağılmaları yönünde defaten ikazlar yapılmıştır. Şahıslar yapılan ikazlara uymayarak toplu bir şekilde Ulu Cami önüne kadar gelmiş ve cami önünde sözde oluşumun lideri lehine dövizler ve pankartlar açarak slogan atmaya devam etmişlerdir. Toplanan grup yine yapmış oldukları eylemin kanuna aykırı olduğu ve dağılmaları gerektiği yönünde defaten yapılan çağrılara uymayarak, grup içerisinde bulunan çocuklu kadınları ve çocukları kendilerine kalkan olarak kullanmaları ve polise mukavemet etmeleri üzerine, gerekli tedbirler alınarak kademeli olarak zor kullanılmıştır. Polise mukavemet eden, grubun direniş göstermesi için topluluğu yönlendiren 14 erkek ve 3 bayan toplam 17 kişi gözaltına alınmıştır. Arbede esnasında 4 Polis Memuru hayatı tehlike arz etmeyecek şekilde yaralanmış tedavileri yapılmıştır. Grup üyelerinden bazılarının gözaltına alınması üzerine yapılan müdahale esnasında dağılan gruptan bazı şahıslar İl Emniyet Müdürlüğü binası karşısında toplanarak beklemeye başlamış, akabinde yolu ve kaldırımı işgal etmeleri ve slogan atmaları üzerine şahıslara dağılmaları yönünde tekrar anonslar yapılmış, şahısların dağılmamakta direnmeleri üzerine kademeli olarak zor kullanılmış, 12’si erkek, 1’i bayan olmak üzere 13 şahıs daha gözaltına alınmıştır.


İki eylemde 4 ü bayan olmak üzere toplam 30 kişi gözaltına alınarak adli tahkikata başlanılmıştır.
Ayrıca Sosyal medya üzerinden olayla ilgili yapılan müdahale esnasında zor kullanma sınırının aşıldığı intibası oluşturan görüntülerle ilgili gerekli inceleme ve araştırma başlatılmış olup zor kullanma sınırını aşan personelin olması halinde gerekli soruşturma işlemi yapılacaktır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

                                  GAZİANTEP İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ                                                                                    Medya-Halkla İlişkiler ve Protokol Şube Müdürlüğü"

3.11.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz