Gaziantep Milletvekili Toğrul: Üzgünüz kızgınız öfkeliyiz

Gaziantep Milletvekili Toğrul: Üzgünüz kızgınız öfkeliyiz

Ayten Beçet'in cenazesi Gaziantep'e gönderildi

Yaşamına son veren tutuklu Ayten Beçet'in ailesini ziyarete giden HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, "Üzgünüz, kızgınız ve öfkeliyiz. Bu çığlığın duyulmasını ve halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz" dedi.Beçet'im cenazesi İstanbul Başsavcılığı'nın emriyle  saat 20.40 uçağıyla Gaziantep Havalimanı'na gönderildi.

Gebze Kapalı Cezaevi’nde PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan mutlak tecridi protesto için yaşamına son veren 24 yaşındaki Ayten Beçet'in ailesini Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ve Urfa Milletvekilleri Ömer Öcalan ve Ayşe Sürücü ziyarete gitti. HDP Şahinbey ilçe binasında bir araya gelen vekillerden Toğrul, hükümetin şuan her şeye gözünü ve kulağını kapadığını belirterek, “Hükümet açlık grevindekilerin çığlığını duymak istemiyor. Biz ölümlerin daha da artmasını istemiyoruz, ancak hükümet ölümlerin artmasını bekler bir tavır içerisinde” dedi.
 
'TECRİD VİCDANSIZCADIR'
 
Kürt halkına ve Beçet ailesine başsağlığı dileyerek sözlerine başlayan Toğrul, Öcalan’a uygulanan tecridin kalkmaması ve cezaevlerinden yükselen çığlıkların duyulmamasıyla ölümlerin artabileceğini belirtti. Tüm toplumsal kesimlerin açlık grevlerine ses vermesi gerektiğini aktaran Toğrul, şöyle devam etti: “Ortada hukuksuz ve vicdansız bir tecrit var. Biz devletin biran önce kendi hukukuna uymasını istiyoruz. Bu tecride acilen bir son verilmelidir. HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven şahsında yükselen bu çığlığa her kesim kulak vermelidir. Bu tarz acı olayların gittikçe artmaması için, cezaevlerinden acı haberlerin gelmemesi için biz yetkilileri göreve çağırıyoruz. Bu tecrit hukuksuzdur, vicdansızdır, adaletsizdir. Biz devleti kendi hukukuna uymaya davet ediyoruz. Altına imza attıkları uluslararası sözleşmelere Türkiye’nin uyması gerekiyor. Şuan bu tecritle devlet hem kendi hukukunu hem de uluslararası hukuku çiğniyor.”
 
'KIZGINIZ'
 
Öcalan üzerinde ki tecridin kalkmamasının bu topraklarda kan ve gözyaşının durmayacağı anlamına geldiğini ifade eden Toğrul, “Ne zaman ki İmralı'nın kapıları açıldı, kan ve gözyaşı durdu. Onun için şuan anaların gözyaşının durması için İmralı kapısının yeniden açılması gerekiyor. Dolayısıyla biz gerçekten üzgünüz, kızgınız ve öfkeliyiz. Bu çığlığın duyulmasını ve halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz. Açlık grevlerini ve ölümleri hükümetin görmezden gelmesi bizleri kaygılandırıyor. Biz ölümlerin sayısının artmasını istemiyoruz, ancak iktidar ölümlerin artmasını bekler bir tavır içerisinde. Yetkililer daha ne zamana kadar ölümleri görmezden gelecek. Birçok farklı yerlerde Ayten Beçet’in yaptığına benzer eylemlerin gelişebileceğini öngörebiliyoruz. Bu tarz olayların yaşanmasını istemiyoruz, ancak tutuklular haklı taleplerinde ısrar ediyor. Bu tecrit sonlanmazsa ölümler daha da artabilir. Hükümet şuan her şeye gözünü ve kulağını kapamış. Bu çığlığı duymak istemiyor. Yerel seçimi kazanmak için savaş politikalarını daha da arttırıyor” dedi.
Kaynak: M.A.
23.03.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz