Gaziantep Mahkemesi'den  HDP'li Vekilin cezasına Onay

Gaziantep Mahkemesi'den HDP'li Vekilin cezasına Onay

Gaziantep Mahkemesi'den HDP'li Vekilin cezasına Onay

 Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi, tutuklu HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’a verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına yapılan itirazı reddederek kararı onadı. Avukat Mahsuni Karaman, “Zeydan’ın kararı onaylanmadı; yargı, kendi tükenmişliğini onayladı” diyerek tepki gösterdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eş genel başkanları ve milletvekillerine yönelik 4 Kasım 2016'da yapılan eş zamanlı operasyonda tutuklanarak Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ne konulan HDP Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan hakkında aynı yıl dava açıldı. Zeydan’ın, siyasi parti faaliyetleri kapsamında 2015-2016 yılları arasında Hakkari, Yüksekova ve Şırnak’ta katıldığı 7 ayrı toplantı, basın açıklaması, yürüyüş ve cenaze töreninde yaptığı konuşmalar nedeniyle “Örgüt propagandası yapma”, “Suçu ve suçluyu övme”, “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme bunların hareketlerine katılma” ve “Örgüte üye olma” iddialarıyla 20 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. "Güvenlik" gerekçesiyle Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne nakledilen davada, 14 Temmuz 2017'de kararını açıklayan mahkeme, "Örgüte yardım etmek" suçundan 5 yıl ve "Örgüt propagandası yapmak" suçundan ise 3 yıl 1 ay 15 gün olmak üzere Zeydan’a toplam 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi.

MAHKEMEDEN ‘KES YAPIŞTIR’ SKANDALI

Antep Bölge Adliye Mahkemesi, Zeydan’ın savunma hakkının kısıtlandığı yönündeki itirazı yerinde bularak yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Bozma kararı ardından yeniden yapılan yargılamada Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi 11 Ocak 2018’de daha önce verdiği kararında direterek Zeydan’a 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasını yineledi. Mahkeme, Zeydan'ın katıldığı yürüyüş ve basın açıklamalarının büyük çoğunluğunun siyasi parti faaliyeti olmadığı, adli kontrol tedbirinin yetersiz kalacağı, uzun tutukluluk süresinin Zeydan'ın yasama faaliyetinden alıkoymadığı gerekçesiyle tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, Zeydan’ın avukatı Mahsuni Karaman'ın duruşmada yaptığı savunma nedeniyle Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Mahkeme gerekçeli kararında bir skandala imza attı. Gerekçeli kararda Zeydan’ın 13 Aralık 2017’deki duruşmada yaptığı savunma yerine, bozulan davanın gerekçesine olduğu gibi hiç değiştirmeden yer verdi.

HAKİM SAVUNMAYI GÖRMEDEN CEZALANDIRILMASI İÇİN OY KULLANDI

Gerekçeli kararın açıklanması ardından Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman, yasaya ve usule aykırı olduğunu belirttikleri karara karşı Antep Bölge Adliye Mahkemesi Ceza Dairesi'ne istinaf başvurusu yaptı. Karaman istinaf dilekçesinde, HDP Milletvekili Abdullah Zeydan'a hapis cezası veren mahkeme heyetinde yer alan bir hakimin, Zeydan'ın savunmasını görmediği halde cezalandırılması yönünde oy kullandığına dikkat çekerek, kararın yok hükmünde kabul edilmesini istedi. Hakimin görevini kötüye kullandığına işaret eden Karaman, “Müvekkilin cezalandırılması yönünde verilen karara iştirak eden bu hakim, kararın verildiği gün, dosyada müvekkilin savunması bulunmadığından, savunmayı dahi görmemiş, okumamıştır. Çünkü bu SEGBİS kaydı çözümleme tutanağı hakime hanımın müvekkili cezalandırmasından 6 gün sonra dosyaya girmiştir. Hakime hanımın daha önce ses kaydını dinlediğine ilişkin dosya arasında bir tutanak da yoktur. 17 Ocak tarihli ses kaydı çözümleme tutanağındaki imzalar arasında da bu hakimin imzası yoktur. Bu da kendisinin ses kaydını hiç dinlemediğini ortaya koymaktadır. Fiilen varlığından bahsedilse bile, hukuken teşekkül etmemiş bir heyetle nihai karar verilmesi, bu kararı yoklukla malul hale getirir” talebinde bulunmuştu.

İSTİNAF MAHKEMESİ, KARARDA ‘HUKUKA AYKIRILIK’ BULMADI

İstinaf taleplerini esas ve usul yönünden inceleyen Antep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza Dairesi oy birliği ile aldığı kararla istinaf taleplerini kesin olarak reddetti. Skandallarla dolu davaya ilişkin İstinaf Mahkemesi açıkladığı 2 sayfalık ret kararının gerekçesini şöyle açıkladı: “Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen ve değerlendirilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonucunda oluşan inanç ve takdirine, gösterilen gerekçe ve uygulamaya ve dosya içeriğine göre; mahkemenin kararından usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı. Delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu. Eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezalandırın kanuni bağlamda uygulandığı, kararda bir isabetsizlik görülmediği anlaşıldığından, istinaf başvurusunda bulunan sanık müdafisinin ve cumhuriyet savcının ileri sürdüğü istinaf itirazları yerinde görülmemiş olmakla, istinaf başvurularının esastan reddine.”

KARARIN MECLİSTE OKUNMASI DURUMUNDA MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜCEK

Mahkeme, Zeydan’a verilen ceza miktarı ve tutuklukta geçirdiği süre göz önüne alındığında tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bu kararla birlikte Zeydan’a “örgüt propagandası yapmak” ve “ Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan ayrı ayrı verilen cezalar 5 yıl ve daha az olması ve Yargıtay temyiz yolu kapalı olması nedeniyle kesinleşti. Zeydan’ın avukatları kesinleşen hapis cezasına karşı Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulanacak. Cezanın kesinleşmesine ilişkin tezkerenin TBMM Genel Kurulu'nda okunması halinde Zeydan’ın milletvekilliği düşürülebilecek.

Kararı bir cümle ile değerlendiren Zeydan’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Zeydan’ın kararı onaylanmadı; yargı, kendi tükenmişliğini onayladı bu kararla” dedi.

M.A.

3.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz