Gaziantep Kültür Yolu çöktü

Gaziantep Kültür Yolu çöktü

Yağmur yağdı böyle oldu

Gaziantep’in kültürel varlıklarının yer aldığı ve turistlerin akın ettiği Kültür Yolu’nda 25 Aralık Panorama Müzesi inşaatı, yoğun trafik ve yağışlar nedeniyle Kültür Yolu’nda çökmeler meydana geldi.

Gaziantep Kalesi, müzeler, Bakırcılar Çarşısı, Zincirli Bedesten, tarihi han ve hamamlar Kültür Yolu üzerinde bulunuyor. Gaziantep’in tarihi ve kültürel varlıklarının yer aldığı Kültür Yolu’nda meydana gelen çökmeler dikkat çekiyor. Kilit taşı ile döşenen Kültür Yolu’nda araç trafiği nedeniyle zaman zaman çökmeler meydana geldiğini söyleyen bölgede sakinleri, “Kültür Yolu araç trafiğine uygun şekilde inşa edilmedi. Araç trafiğine uygun olarak yollara asfalt döşenmesi gerekirken kilit taşları yollar döşendi. Döşene kili taşları nedeniyle yol kısa süre içerisinde bozuluyor. Bu noktada belediyenin yolu araç trafiğine kapatması veya yolu araç trafiğine göre düzenlemesi gerekiyor.”

“PANORAMA İNŞAATI KÜLTÜR YOLU’NU ETKİLEDİ”

Gaziantep Savunmasını anlatacak olan ve geçtiğimiz yıl temeli atılan 25 Aralık Panoraması çalışmaları nedeniyle yolda sorunlar oluştuğunu kaydeden vatandaşlar, “25 Aralık Panorama Müzesi çalışmalar geçtiğimiz yıl başlamıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen çalışmalar neticesinde Kültür Yolu üzerine yer alan trafik daha da arttı. Hafriyat araçları, kamyonlar ve ağır yük araçlarının Kültür Yolu üzerinde hareket etmesi, yolda meydana gelen bozulmaların daha da artmasına neden oldu. Çalışmaların başlamasının ardından Kültür Yolu’nda büyük oranda çökmeler ve bozulmalar meydana geldi. Turist kafilelerinin güzergahında bulunan yolda bu denli ağır araçların trafiğe çıkması Kültür Yolu’nda meydana gelen çökmelerin daha da artmasına neden oldu. Öte yandan kış aylarının gelmesi nedeniyle yağışlar arttı. Yağışlar yolda meydana gelen çökmeleri etkiledi. Gaziantep’in kimliğini yansıtan Kültür Yolu’nun yenilenmesini istiyoruz” diye konuştular.

M.TÜRKMEN

8.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz