Gaziantep KESK : Krizin bedelini ödemeyeceğiz

Gaziantep KESK : Krizin bedelini ödemeyeceğiz

Gaziantep KESK : Krizin bedelini ödemeyeceğiz

KESK Gaziantep Şubesi tarafından ‘Yoksullaşmaya, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadeleye’ başlıklı bir basın açıklaması düzenlendi. Yeşilsu Meydanında düzenlenen eylemde konuşan KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, “Krizin bedelini emekçiler değil, krizi yaratanlar ödemeli” diye konuştu.

KESK Gaziantep Şubesi tarafından ‘Yoksullaşmaya, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadeleye’ başlıklı bir basın açıklaması düzenlendi. Grup adına basın açıklamasında bulunan KESK MYK Üyesi Elif Çuhadar, “Emeğin hak arama yollarının tamamen kapatıldığı, sendikal örgütlenmenin engellendiği, grevlerin yasaklandığı koşullarda karlarını katlayanların borçlarını siz ödeyin diyorlar. Oysa işçilerin, emekçilerin bu krizi yaratanlara bir borcu yoktur. Tam tersine yıllardır yaşadığı kayıplardan kaynaklı alacağı vardır. Bu nedenle biz KESK olarak başkalarının donattığı masanın hesabını ödemeye, yüzde 1’in yarattığı krizin faturasının yüzde 99’a yıkılmasına artık yeter diyoruz. Yüzde 99’un yan yana gelmesi, sesini birlikte yükseltmesi için mücadele ediyoruz. Sadece yaşadığımız gerçek enflasyonla değil, 20 Eylül’de açıklanan Yeni Ekonomi Programının (YEP) 2018 yılı için yüzde 20.8, 2019 yılı için yüzde 15.9 enflasyon hedefleri ile bile çoktan hükmünü yitiren son toplu sözleşmenin derhal yenilenmesini istiyoruz.

“KRİZ GEREKÇESİYLE İŞTEN ÇIKARTILMALARIN SON BULMASINI İSTİYORUZ”

Sözlerini sürdüren Çuhadar, “Maaşlarımızda hedeflenen enflasyon oranında değil, yaşanan gerçek enflasyon oranında, satın alma gücümüzdeki azalma ve ekonomik büyüme oranları dikkate alınarak artış yapılmasını, elektrik, doğalgaz, su, akaryakıt, ekmek, toplu taşıma gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamların geri alınmasını, zam yapılmamasını istiyoruz. Emeğin haklarını yok eden KHK’lerin iptal edilmesini, OHAL KHK’leri ile herhangi bir hukuki delil ve mahkeme kararı olmadan işinden ekmeğinden edilen tüm kamu emekçilerinin işine iade edilmesini istiyoruz. İşten el çektirildikleri süre içindeki maddi ve manevi tüm kayıplarının telafi edilmesini, kriz gerekçesi ile işten çıkarmalara son verilmesini istiyoruz. Tüm yükü emekçilerin sırtına yıkan vergi adaletsizliğine son verilmesini, Kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırmayı hedefleyen her türlü güvencesiz istihdam uygulamasına son verilmesini, herkese güvenceli iş ve güvenli gelecek sağlanmasını istiyoruz.”

ADANA BÖLGE MİTİNGİNE DAVET

Kamu emekçilerine seslenen Çuhadar, “Senin hiçbir payının olmadığı bir krizin sırtına yıkılmasına karşı ayağa kalkma, insanca yaşamaya yetecek bir ücret ve güvenceli çalışma için taleplerine sahip çıkma vaktidir. İşsizlik, zamlar, yoksulluk kader değildir ve kriz, toplumun emeğiyle geçinen çoğunluğunu koruyan, kamucu politikalarla önlenebilir. Ücretlerin artırılmasından toplu işten çıkarmaların yasaklanmasına, kamu hizmetlerine zam yapılmamasından vergi adaletine dair somut, uygulanabilir politikalarla işsizlik de yoksullaşma da önlenebilir. Bizler örgütlü olduğumuz her yerde "krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun” talebiyle düzenleyeceğimiz etkinlik ve eylemlerimizi emek ve meslek örgütleriyle, yerel emek ve demokrasi güçleriyle ortaklaştırıp yaygınlaştıracağız. KESK olarak halkın yüzde 99'unun borçlu değil alacaklı olduğu bilinciyle, bize dayatılan yoksullaşmaya, işsizliğe, çocuklarımızın sağlıksız büyümesine, giderek kötüleşen çalışma ve yaşam koşullarına karşı Türkiye’de 5 ilde bölge mitingleri düzenliyoruz. "Krizin bedelini ödemeyeceğiz, krizde yüzde 1 değil, yüzde 99 korunsun” fikri etrafında buluşabilecek herkesi, emeğin haklarını savunmak için omuz omuza mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz. Krizin bedelini emekçiler değil, krizi Yaratanlar ödesin’ diyoruz. Yoksullaşmaya, İşsizliğe, Güvencesizliğe Karşı; 15 Aralık Adana Bölge Mitinginde buluşuyoruz. Tüm emek, demokrasi güçlerini birlik olmaya, Adana’da buluşmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

M.TÜRKMEN

6.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz