Gaziantep Kadın Platformu: Kadınları değil katilleri yargıla

Gaziantep Kadın Platformu: Kadınları değil katilleri yargıla

YEŞİLSU PARKINDA TOPLANDILAR

Gaziantep Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması ve kadın cinayetlerinin durdurulması talebiyle, Yeşilsu Parkı’nda, "Kadınları değil katilleri yargıla" çağrısıyla basın açıklaması düzenledi.

“KADIN CİNAYETLERİ KATLİAM BOYUTLARINA ULAŞTI”

Kadınların coğrafyamızda şiddete, baskıya, tacize, tecavüze uğradığı ve öldürüldüğü vurgulanan açıklamada, kadın cinayetlerinin katliam boyutlarına ulaştığı, bu konuda alınan önlem ve yaptırımların ise yetersiz kaldığı belirtildi.

Batman ve Şırnak’ta uzman çavuşların istismarlarının hatırlatıldığı açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Işıl Özgentürk’ün, uzman çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüzü ve İpek Er’in intiharıyla ilgili yazdığı yazıya da tepki gösterildi.

Özgentürk’ün ifadelerinin ırkçı saldırı olduğu belirtilirken, “Bu söylemler daha dün Sakarya’daki mevsimlik işçilere; kadın çocuk demeden şiddet uygulayanları cesaretlendiren söylemlerdir. Milliyetçilik ve militarizm, cinsiyetçilikten ayrı düşünülemeyecek kadar iç içedirler” ifadeleri kullanıldı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR”

Açıklamada Duygu Delen için de “Her geçen gün açığa çıkan rapor ve incelemeler, Duygu’nun ölüme itildiği ihtimalini artırmaktadır. Bir yıl önce alkollü ve ehliyetsiz şekilde hamile kadına araba ile çarpıp öldüren Mehmet Kaplan cezalandırılsaydı, Duygu bugün aramızda olacaktı” denildi.

Açıklama “İstanbul Sözleşmesi yaşatır. Uluslararası sözleşmeleri uygula. Kadınları değil tacizcileri, tecavüzcüleri, katilleri yargıla. Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadı, artık yeter. Kadına şiddet, baskı, taciz, tecavüz, istismar uygulayanlar tutuklansın” çağrısıyla sonlandırıldı. (Antep/EVRENSEL)

6.09.2020 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz