Gaziantep İpekyolu Rotary, kadınları eğitiyor

Gaziantep İpekyolu Rotary, kadınları eğitiyor

Gaziantep İpekyolu Rotary, kadınları eğitiyor

Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü ve İpekyolu Rotaract Kulüpleri tarafından “Erken Tanı, Hijyen ve Ergen Sağlığı Projesi” kapsamında Sarısalkım Ortaokulunda kız çocuklarına ve ailelerine bilgilendirme semineri verildi. Eğitim Ankara Kızılay Rotary Kulübü 2430. Bölge 2018-2019 Dönem Guvernörü Altan Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü, sağlık alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. Erken Tanı, Hijyen ve Ergen Sağlığı Projesi kapsamında okullarda bilgilendirme çalışmaları yürüten Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü’nün son durağı Sarısalkım Ortaokulu oldu. Şahinbey İlçesi’ne bağlı Sarısalkım Mahallesi’nde bulunan Sarısalkım Ortaokulunda kız çocukları ve anneler, Erken Tanı, Hijyen ve Ergen Sağlığı Projesi kapsamında bilgilendirildiler.  Eğitim programına Ankara Kızılay Rotary Kulübü 2430. Bölge 2018-2019 Dönem Guvernörü Altan Arslan, Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü 2018-2019 Dönem Başkanı A. Onur Karabay, Şahinbey Sarısalkım Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Julide Aksoy ve kulüp üyeleri katıldı. Proje kapsamında Şahinbey Sarısalkım Aile Sağlığı Merkezi Doktoru Julide Aksoy, kız çocuklarına ve annelerini bilgilendirdi.

“GAZİANTEP, EN İYİ PROJELERİ ÜRETTİĞİMİZ İLLERDEN BİR TANESİ”

Ankara Kızılay Rotary Kulübü 2430. Bölge 2018-2019 Dönem Guvernörü Altan Arslan, gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Arslan, “Gaziantep’te 6 tane Rotary kulübümüz var, bu kez 4 Rotary Kulübümüzün ziyaretini gerçekleştiriyoruz. Bölgemizde 95 tane Rotary Kulübümüz bulunuyor. İçinde bulunduğumuz bölge Rotary bölgesinin en büyük coğrafyası. Bir ucu Kabil, Duşanbe, Kazakistan’da, diğer bölümü ise Anadolu coğrafyasında bulunuyor. Gaziantep, Rotary manasında en iyi projeleri ürettiğimiz illerden bir tanesi. Bugün burada yapılan projede, Rotary Vakfı vasıtası ile finansman sağladığımız altı odak noktasından bir tanesidir. BM tarafından sürdürülebilir 17 tane kalkınma hedefi var. Bunlardan 6 tanesi Uluslararası Rotary Kulüplerinin odak noktasıdır. Kadın ve Çocuk Sağlığı,  Hastalıklarla Mücadele, Temiz Su ve Hijyen, Temel Eğitim ve Okuryazarlık, Ekonomik ve Toplumsal Kalkınma ve son olarak Barış var. Bu 5 temel ilkeye sahip olan ülkelerde Barış vardır. Bunların hepsini sağlamaya ve Barış’a destek vermeye gayret gösteriyoruz. Buradaki program Gaziantep’teki ikinci ziyaretimiz. 8-10 Şubat tarihleri arasında Ürdün, Bulgaristan, Yunanistan gibi birçok ülkeden konuğu Gaziantep’te ağırlayacağımız bir konferansımız olacak. Gaziantep Divan Otel’de gerçekleştireceğimiz toplantı ile umarım kente katkımız olur.”

“KADIN VE ÇOCUK SAĞLIĞI KONUSUNDA CİDDİ ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYORUZ”

Kadınlarla ilgili projeler üretildiğini kaydeden Arslan, “Saymış olduğumuz 6 odak noktamızdan her biri kadınlarla ilgili projelerdir. Temiz Su ve Hijyen dediğimizde 8 yıl önce Kilis’in Bozca Köyü’ne, en çok kadınların sevindiği, her eve su götürecek bir projeyi hayata geçirdik. 80 bin dolar değerinde bir projeye hayata geçirerek köye su götürdük. Kadın Sağlığı ve Hijyen konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Kadın ve Çocuk Sağlığı konusunda Türkiye’de en etkin kurumlardan olan Türkiye Aile Planlaması Vakfı ile çalışıyoruz. Bu vakıfla birlikte ‘Eğiticilerin Eğitimi” Seminerine başladık. Antalya’da 25 arkadaşımıza ciddi bir eğitim verdik, bu projenin ikinci durağı muhtemelen Gaziantep olacaktır. Ocak ayı itibariyle Gaziantep’te olacağız diye düşünüyorum” dedi.

ERKEN TANI, HİJYEN VE ERGEN SAĞLIĞI PROJESİ

Projeye ilişkin konuşan Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü 2018-2019 Dönem Başkanı A. Onur Karabay, “Gaziantep İpekyolu Rotary Kulübü ve İpekyolu Rotaract Kulüpleri tarafından gerçekleştirilen “Erken Tanı, Hijyen ve Ergen Sağlığı Projesi” kapsamında Adaklı, Öğütsöğüt Mahallelerinde bilgilendirme çalışması yapıldı. Çalışmanın üçüncü durağı ise Sarısalkım Mahallesi oldu. Sarısalkım Mahallesi’nde düzenlenen seminerde 70 kadar kadın ve kız çocuğuna bilgilendirmelerde bulunduk. Bugün gerçekleştirmiş olduğumuz seminer dahil olmak üzere şu ana kadar 270 kadar kadın ve kız çocuğunu bilgilendirdik. Seminerlerimiz sonunda, hayırsever gönüllerimiz ve iş adamlarımızın destekleri ile hazırlamış olduğumuz hijyen kitlerimizi katılımcılarımıza hediye ediyoruz. Proje kapsamında ulaşabildiğimiz kadar çok kadın ve kız çocuğuna ulaşarak, erken tanı ile birçok sağlık problemlerinin önüne geçmeyi ve ülkemizin sağlık harcamalarının azaltılması için farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

M.TÜRKMEN

21.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz