Gaziantep İHD: Ortak yaşam ideali tehdit altında

Gaziantep İHD: Ortak yaşam ideali tehdit altında

Gaziantep İHD: Ortak yaşam ideali tehdit altında

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilmesi vesilesiyle İHD şubeleri, kendi bölgelerinde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek, insan haklarına dayalı ortak yaşam idealinin büyük bir tehdit altında olduğu vurgulandı. 

İHD Gaziantep Şubesi de, gün dolayısıyla Yeşilsu Parkı'nda açıklama yaptı. Açıklamaya İHD Şube Başkanı Salman Yergin, şube yöneticileri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Eşbaşkanı Müslüm Kılıç, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Eşbaşkanı Abdullah İnce ve HDP PM Üyesi Mehmet Karayılan’ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada konuşan İHD Şube Başkanı Yergin, Kürt sorununun ülkedeki sorunların ana kaynağı olduğunu hatırlatarak, “Kürt sorununun çözülmeyişi sorunları kronikleştiriyor” dedi. İnsanlığın yaşadığı krizden çıkmasının tek yolunun evrensel beyannamenin içerdiği ilke ve değerlere sahip çıkmak olduğunu ifade eden Yergin, şöyle konuştu: “Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de demokrasi sorunu gittikçe büyüyor. Türkiye temel sorunlarını çözmek yerine gittikçe otoriterleşiyor. Ülkenin demokratikleşmesi için uğraşan tüm kesimler zorla tasfiye ediliyor. Ülkede ki sorunların ana kaynağı olan Kürt sorununun çözülmeyişi sorunları kronikleştiriyor. Çözümsüzlük ülkede çatışma ortamı yaratıyor. Ülke içi ve dışında yürütülen savaş politikaların bir sonucu olarak ülke siyasal, kültürel ve ekonomik ağır bir krizi yaşamaktadır.”

10.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz