Gaziantep HDP'den Celal Doğan Açıklaması

Gaziantep HDP'den Celal Doğan Açıklaması

Gaziantep HDP'den Celal Doğan Açıklaması

HDP Gaziantep İl Eş Başkanı Müslüm Kılıç, CHP Şehitkamil İlçe Başkanı Umut Yılmaz’ın Celal Doğan ve HDP ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları değerlendirdi. Gazetemize konuşan Kılıç, “CHP kanadından Celal Doğan ismi üzerinden yapılan açıklamayı geç olmakla beraber, isabetli bir açıklamadır. Bu açıklamayı destekliyorum. Celal Doğan, Gaziantep’i Gaziantep yapan isimlerden bir tanesidir. 31 Mart Yerel Seçimlerine giderken Celal Doğan ismi üzerinden bir adaylık mutabakatı söz konusu olursa biz de bunu destekleriz. Ne gerekiyorsa katkı sunarız, Gaziantep’te yaşayan insanlarımızın da beklentileri bu yöndedir. Celal Doğan gibi insanları ortaklaştırabilen, yerel yönetimlerde demokrasiyi gözeten, halkın görüşlerini dinleyebilen, isteklerini yerine getirebilen bir Yerel Yönetim istiyor. Celal Doğan ise bu yönetim tarzına uygun bir isimdir.”

“HDP HER TÜRLÜ GAYRET VE ÇABAYI GÖSTERDİ”

Partilerin bir araya gelmesinin önem taşıdığını söyleyen Kılıç, “Gaziantep’te bulunan muhalif kesimler, Celal Doğan gibi yerel yönetimden anlayan kişilere Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin teslim edilmesi için partilerin bir araya gelmesi önemlidir. 16 Nisan Referandumuna benzer demokraside ortaklaşmayı yaratabilmeleri konusu insanların önünde duruyor. HDP şimdiye kadar elinden gelen tüm gayreti ve çabayı göstermiştir, her türlü gayreti göstermede bulunmuştur.”

“ORTAKLAŞMA YARATMAMIZ GEREKİYOR”

HDP’nin görüşme taleplerinde bulunduğunu ifade eden Kılıç, “Sendikalar, odalar, partilere görüşme talebinde bulunduk. Halen görüşmeler konusunda ısrarcıyız. Halen görüşme konusunda geri dönüşler bekliyoruz. Gaziantep’te yaşayan insanların beklentilerine cevap olabilmek için biz bir araya gelip insanların dertlerini dinlemek ve o sorunlara çözüm olabilecek bir yerel yönetimi Gaziantep’te oluşturabilmek için ittifak kurmaktan başka bir çare görmüyoruz. Acilen insanlarla bir araya gelerek, ortaklaşma yaratmamız gerekiyor.”

“CELAL DOĞAN’I ELİMİZDEN KAÇIRMAMAMIZ GEREKİYOR”

İttifaka değinen Kılıç, “İttifak konusunda, CHP ve İyi Parti Genel Merkezlerinden açık bir ittifak söz konusu. Bu ittifak konusunda eleştiri ya da öneride bulunma şansımız yoktur. Ancak Gaziantep’in çıkarına ortaya konacak bir proje doğrultusunda onlarla görüşebileceğimizi ifade ediyoruz. Eğer biz ittifakı kazanmak için düşünüyorsak Celal Doğan gibi bir adayı elimizden kaçırmamız gerekiyor. HDP yerel yönetime taliptir. Halkımız adına görüşmelerin önünü tıkayacak bir siyaset yapmıyoruz. Yerel Seçimlere yönelik seçim stratejimizde de bu konu vardır.”

“BİR ARAYA GELMEYE VARIZ”

Sözlerini sürdüren Kılıç, “Türkiye’de demokrasiyi güçlendirmek, demokrasiye güç katabilmek için ittifaklara, bir araya gelmeye varız. Bu yönlü açıklamaları destekleriz. Siyasi partilere bu konuda çağrıda bulunuyoruz. Halen ittifakların sonlanmadığını, bir araya gelinebileceğini ve insanlara hitap edebilecek Celal Doğan üzerinde hemfikir olabileceğimizi düşünüyoruz. Bundan sonraki adımlarımızı da bu yönde atacağız” diyerek sözlerini noktaladı.

S.ÖZTÜRK

9.01.2019 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz