Gaziantep Havalimanı Nihayet Meclis Gündeminde

Gaziantep Havalimanı Nihayet Meclis Gündeminde

HDP Milletvekili Toğrul, bakanın yanıtlamasını istediği soruları Meclis Başkanlığı'na verdi

Özellikle kış aylarında Gaziantep'in kabusu haline gelen havalimanı nihayet meclis gündemine girdi. HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr Mahmut TOĞRUL, Gaziantep Havalimanı'nda yaşanan sorunları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  M. Cahit Turhan'ın yanıtlaması istemiyle Meclis Gündemine taşıdı. 

İşte HDP'li Toğrul'un Meclis Başkanlığı'na verdiği ve bakanın yanıtlamasını istediği soru ve konular:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI

Aşağıdaki sorularımın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı M. Cahit Turhantarafından Anayasa’nın 98' inci ve TBMM İçtüzüğünün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 Prof. Dr. Mahmut TOĞRUL

TBMM İdare Amiri- Gaziantep Milletvekili

                                                                                                                                                    Gaziantep havalimanının artık geleneği haline gelen sis rötarı, havaların soğumasıyla,ulaşımda aksamalar yine kendini göstermeye başladı. Son zamanlarda Gaziantep Havalimanına sis nedeniyle uçaklar inemiyor.Gaziantep’e düzenlenen seferlerin birçoğu ya iptal ediliyor, ya gecikmeli gerçekleştiriliyor ya da başka kentlere yönlendiriliyor. Uçak seferlerinde yaşanan iptaller vatandaşları isyan ettirmektedir.

Havayolu ulaşımında sefer sayısının azlığı, hava durumundan kaynaklı uçuşların gecikmeli gerçekleşmesi ya da iptal edilmesi, sanayi ve turizm kenti olan Gaziantep’e yakışmamaktadır. Gaziantep halkı, havalanın böylesi olaylarla anılmasını hak etmiyor. Gaziantep gibi bir sanayi ve ticaret kentinde uçak seferlerinin aksaması ne yazık ki kent ekonomisine zarar veriyor.

Gaziantep’in neden son yıllarda özellikle de bu yıl çok sisli olmaya başladığı konusunda, Meteoroloji  Bölge Müdürü Ahmet Kocaman’ın açıklamalarının yetkililere bir mesaj vermesi gerekiyor. Kocaman; ”Gaziantep’teki sisin nedeni, güneydoğu ve güneyden hafif esen rüzgârdır. Hafif esen rüzgâr, yüksek basınç ve az yağışa sebep olur” demektedir. Fakat yanlış imar politikaları ve kentin hava aksını sağlayan kuzey batı rüzgârının estiği koridora yapılan yüksek binalar ve rezidanslar kenttin hava akışını etkilemiştir. Kuzey batı yönünden esen sert rüzgârlar sayesinde Gaziantep’te yağış oluyor ve bundan kaynaklı çok fazla sis oluşmuyordu.

Gaziantep havalimanına yapılan uçuşların yetersiz olduğu, bilet fiyatlarının çok yüksek olduğu ve terminal binasının fiziki koşullarıyla ilgili yapılan tadilatlar daha önceden de kamuoyuna birçok defa yansımıştı.

Bu bağlamda;

  • Gaziantep Havalimanında sisli havalarda iniş için gerekli olan ILS cihazlarının yetersiz olduğundan inişlerin gerçekleştirilemediği iddiası doğru mudur? İniş için gerekli teknik cihazların tedarik edilmesi ve mevcut teknik cihazların hava koşullarına uygun hale getirilmesi konusunda bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?
  • Gaziantep havalimanı pistinin zemin dolgusunda, yanlış ve eksik malzeme kullanılmasından kaynaklı sıkıntılar yaşandığı iddiası doğru mudur? Bu konudabir incelemeniz oldu muya da yapmayı planlamakta mısınız?
  • Başta iş dünyası olmak üzere kent halkının hava ulaşımı konusunda yaşamış olduğu sıkıntıları nasıl çözeceksiniz?
  • Gaziantep havalimanına haftada kaç sefer yapılmaktadır? Bu sayı Gaziantep’teki talebi karşılamakta mıdır? Bu uçakların günlük yolcu taşıma kapasitesi kaçtır? Gaziantep havalimanı taşınan yolcu sayısı bakımından Türkiye’de kaçıncı sıradadır?
  • Gaziantep Havalimanı’ndan gerçekleştirilen iç hat uçuşlarına ek sefer konulması ve bilet fiyatlarının makul seviyelere düşürülmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?Yoğun yolcusu bulunan İzmir ve Antalya gibi şehirlere yapılması gereken seferlerin özel şirketlere bırakılmasının nedeni nedir? THY’nin Ankara ve İstanbul dışında diğer şehirlere ısrarla sefer düzenlememesinin nedeni nedir?
  • Gaziantep’teki uçuş saatlerininkente yaşayan yurttaşlara adeta ceza verecek zamanlara göre ayarlanmasının nedeni nedir? Uçuş saatlerinin yeniden gözden geçirilmesi konusunda bir düzenleme olacak mıdır?
  • Çok yüksek olan bilet fiyatlarından dolayı hava yoluyla seyahat etmek Gaziantep halkı için bir lüks olarak mı görülüyor?
14.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz