Gaziantep Gündemde. Fatma Şahin TBB Başkanlığına Seçildi

Gaziantep Gündemde. Fatma Şahin TBB Başkanlığına Seçildi

Gaziantep Gündemde. Fatma Şahin TBB Başkanlığına Seçildi

Ankara'da toplanan Türkiye Belediyeler Birliği Meclis'i TBB’nin yeni Başkanını ve Encümen Üyelerinin seçimini yaptı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin TBB'nin yeni başkanı oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kişisel Facebook sayfasında şu paylaşımları yaptı:

"1945 yılında Uluslararası düzeyde belediyeleri temsil etme yetkisine sahip, tüm belediyelerin üyesi olduğu tek mahalli idare birliği Türkiye Belediyeler Birliği’nin ilk kadın başkanı olmanın gururunu yaşıyorum.

Layık gören, destekleyen meclis üyelerine şükranlarımı sunuyorum.

Belediyecilik aşk işi, sevda işi...

Doğduğun, büyüdüğün topraklara hizmet etmek için önce işini sevmek, aşkla yapmak, insana dokunmak, onların hayır dualarıyla beslenmek gerekir.

Bugünden itibaren Türkiye Belediyeler Birliği üyesi 802 belediyenin sorumluluğunu da aynı duygular ile taşıyacağım ."

FATMA ŞAHİN KİMDİR?

Fatma Şahin, 20 Haziran 1966 Gaziantep doğumludur. Babası Mustafa Kıymık, annesi Perihan Kıymık’tır. 2 kız 1 erkek kardeşin en büyüğüdür. İlköğrenimini İstiklal İlkokulunda, lise öğrenimini Kız Lisesinde tamamladıktan sonra. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya ve Metalürji Fakültesi’nden Kimya Mühendisi olarak mezun olmuştur. Okul bittikten hemen sonra özel bir şirkette İşletme Mühendisi olarak göreve başlamış, 18 yıl boyunca İşletme Mühendisi ve İşletme Müdürü olarak görev yapmıştır.

 

Evli ve 2 çocuk annesi olan Fatma Şahin, 2001 yılında Ak Parti Gaziantep İl Kurucu üyesi olmuş, 2002 seçimlerinde Gaziantep milletvekili seçilmiştir. 22. 23. ve 24. Dönem Gaziantep milletvekilliği görevinde bulunmuştur. 2007 yılında Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkanlığı görevine seçilmiştir. Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu ve AB Uyum Komisyonu ile TBMM Töre-Namus cinayetleri ve Çocuklara Karşı Şiddeti Araştırma Komisyon’unda görev yapmıştır.

 

Fatma Şahin, 6 Temmuz 2011’de açıklanan 61. Hükümette, Aile ve Sosyal Politikalar Kurucu Bakanı olarak görev almıştır. Yürüttüğü bakanlık görevinden 26 Aralık 2013 tarihinde ayrılıp Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmuştur. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yüzde 54,7 lik oy oranıyla seçilerek, Türkiye’nin İlk Kadın Büyükşehir Belediye Başkanlarından biri olarak göreve başlamıştır.

8.05.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz