Gaziantep-Geneyik bölgesinde yeni bir şehir inşa edilecek

Gaziantep-Geneyik bölgesinde yeni bir şehir inşa edilecek

Gaziantep-Geneyik bölgesinde yeni bir şehir inşa edilecek

GENEYİK BÖLGESİNE ANTEP KÜLTÜRÜNE UYGUN KONUTLAR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte Geneyik bölgesinde 4 milyon metrekare alana yeni bir şehir inşa etmeyi planladıklarını söyledi.

Gaziantep artan nüfusuyla, sanayileşmesiyle büyümesiyle, hem ülkemiz, hem de bölgemiz adına çok önemli bir ilimiz. Oldukça fazla konut ihtiyacımız var. Hem alt gelirin, hem orta gelirin, hem de burada görev yapan memurlarımızın çok ciddi konut ihtiyacı var. Bu konut ihtiyacını gidermek adına 4 milyon metrekare alanda Geneyik bölgesinde yeni bir örnek şehir inşa etmeyi planlıyoruz. Bu plan çerçevesinde 4-5 katı geçmeyecek, yatay mimarı esaslı, bizim kültürümüze, örfümüze, adetlerimize uygun Antep’in kültürüne uygun projeyi inşallah Büyükşehir Belediyemizle birlikte başlatıyoruz. Burada orta gelirli vatandaşlarımıza, memurlarımıza, esnafımıza ve çalışanlarımıza hitap eden projenin ilk etabında 750 konutu talep örgütlenmesi suretiyle başlatacağız, inşallah bu projeyi de 2019 yılının ilk çeyreğinde başlatmayı düşünüyoruz” dedi.

Diğer ilçe belediyeleriyle yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, alan incelemeleri kapsamında İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Kuzey Şehir Projesi, Aydınlar Mahallesi ve  Nizip Caddesi Kentsel Dönüşüm Alanları’nda incelemelerde bulundu.

 

23.12.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz