Gaziantep Esnafı ne diyor?

Gaziantep Esnafı ne diyor?

Gaziantep Esnafı ne diyor?

Gaziantep yöresel ürünlerinin yer aldığı Bakırcılar Çarşısı’nda bulunan esnaflar, döviz kurundaki artışlardan dolayı bakır fiyatlarının yükseldiğini söylediler. Bakırdaki artışın kontrol altına alınması gerektiğini savunan esnaflar, yetkililerden yardım istediler.

Gaziantep’in kültürel ve yöresel ürünlerinin satıldığı Bakırcılar Çarşısı’nda bulunan esnaflar, bakır fiyatlarında meydana gelen artıştan etkilendi. Bakır fiyatlarının 27 liradan 50 liraya yükseldiğini kaydeden esnaflar, artışın kontrolsüz olduğunu kaydettiler. Dövizdeki artışın fiyat spekülatörleri için bir bahane olduğunu belirten esnaflar, “Dövizdeki artışın ardından bakırda fiyatlar yükseldi. Yükselen fiyatlar nedeniyle zor günler geçiriyoruz. Esnaflarımızın büyük bir kısmı artan maliyetler karşısında çaresiz durumdalar. Artışların kontrol dışında gerçekleşmesi ve fiyat uygulamaları nedeniyle maliyetlerimiz arttı. Bizler bu artışların düzenlenmesini istiyoruz. Aksi halde çok daha kötü günler geçireceğiz.”

STOKÇULAR ÖNLENMELİ

Konuya ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan Bakırcılar Odası Başkanı Celal Açık ise; “Dolar fiyatlarının yükselmesi ile birlikte bakır fiyatları da yükseliyor ancak dolardaki düşüşlere rağmen bakırda fiyatlar düşmüyor. Borsa yükseliyor bakır yükseliyor. Bizim mal satma yönünden bir sorunumuz yok, esnafın hammadde alacak durumu da yok. Fabrikalara gittiğimiz zaman şu durumda fiyat vermiyorlar. Bakır fiyatları 48 ila 52 lira arasında değişiyor. Dolarda meydana gele yükseliş sona erdi, ancak bakır fiyatları düşmedi. Neden bakır fiyatları da düşmüyor. Bizim bu sıkıntının üzerine gitmemiz gerekiyor. Geçmiş yıllarda karaborsacılar vardı, stok yaparlar ve piyasaya mal satmazlardı. Zam geleceği için stok yaparlardı. Bizim bunları önlememiz gerekiyor. Bakırcılar esnafı olarak çalışıyoruz, turistlere hitap ediyoruz. Gastronomi kentiyiz, turizm kentiyiz. Kent olarak fiyatları uygun tutmamız gerekiyor. Biz bakır yükselecek diye bakmıyoruz, kimin ihtiyacı varsa ona göre mal veriyoruz. Mayıs ayında 40 lira olan bakır fiyatı bugün 48 ila 52 lira arasında değişiyor” ifadelerine yer verdi.

M.TÜRKMEN-Ekspres

 

22.09.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz