Gaziantep Düztepe Direnişine 40 Yıl Oldu

Gaziantep Düztepe Direnişine 40 Yıl Oldu

Gaziantep Düztepe Direnişine 40 Yıl Oldu

Gaziantep'in Düztepe Mahallesi'nde tam 40 yıl önce Mehmet Ali Özpolat ile İlhan Emre, polis ve jandarmanın düzenlewdikleri operasyon sonucu öldürülmüşlerdi.

 

Doğum Tarihi:

Ölümsüzleştiği Tarih: 8-9 Haziran 1976

Ölümsüzleştiği Yer: Antep

Mezarları:

İLHAN,’73’de ilgisi olmayan bir olaydan dolayı aranmaya başlar. O da, teslim olmak yerine işçilerin köylülerin arasında çalışmayı tercih eder. Ve Antep’te işçiler, Maraş’ta köylüler arasında çalışır. Veliç Fabrikası’daki direnişin örgütlenmesind, zamlara karşı yürüyüşün ve Antep’te ilk kez 1 Mayıs’ın kutlanması çalışmalarına aktif olarak yer alırlar.

Mehmet Ali ise Maraş’lıdır. Dörtyol ilçesinde, özellikle tarım işçileri arasında çalışır. Daha sonra, Antep’e yerleşir ve Düztepe sanayi çarşısında çalışmalarına devam eder. İkisinde çalışma alanı, artık aynıydı. Antep’te direnişlerin, gösterilerin gelişmesi, devrimci mücadelenin güçlenmesi diktatörlüğün gözünden kaçmamıştı.


Tüm bu sıralarda Mehmet Ali ve İlhan’ın kaldıkları ev bir ihbar sonufcu polisler tarafından sarılırı. Sayıları 10 kadar olan polisler karşılarında teslim olacak birilerini beklerken tam tersi olur. İlhan ve Mehmet Ali’nin teslim olmak gibi bir niyetleri yoktur. Yığınak artırılır. Ve Çatışmla başlar. Gece yarısına doğru İlhan barikatı yarmaya çalışırken katledilir. Mehmet Ali artık yanlızdır. bu arada Düztepe halkı iki yiğit devrimcinin bu şekilde katledilmek istenilmesine büyük bir tepki duyar.

Mustafa adında bir işçi polis jandarma barikatının önüne atılırken vurulur. Yüzlerce polis ve asker ile bir türlü ele geçirilmeyen Mehmet Ali’yi yok etmek için ertesi gün en ağır silahlarla, kışladan getirdiği tank ile ev ateşlenir, yerle bir edilir. Mehmet Ali’nin silahı artık susmuştur. Ama Mehmet Ali ve İlhan’ın yarattığı direniş Antep’in yüreğine kazınmıştı.

8- 9 Haziran 1976’da İlhan ve Mehmet Ali’nin devrime ve örgüte adanmış yaşamları yine devrimi ve örgütü savunarak son buldu.( alıntı)

8.06.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz