Gaziantep CHP'li Kadınlardan Meclis Başkanına İstifa Çağrısı

Gaziantep CHP'li Kadınlardan Meclis Başkanına İstifa Çağrısı

İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kara’nın yanı Sıra CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Siret Doğan, Şehitkamil İlçe Kadın Kolu Başkanı Hale Duman, Şahinbey İlçe Kadın Kolu Başkanı Asiye Sağlam ve partililer hazır bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gaziantep İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kara Türkiye Büyük Millet Meclisinde “Çanakkale Anması” etkinliği için yapılması planlanan tiyatro gösterisinde kadın oyuncuların sahneye çıkmaları engelleyen Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ı İl Binasında düzenlediği basın toplantısıyla istifaya çağırdı.

Basın Toplantısında İl Kadın Kolları Başkanı Leyla Kara’nın yanı Sıra CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Siret Doğan, Şehitkamil İlçe Kadın Kolu Başkanı Hale Duman, Şahinbey İlçe Kadın Kolu Başkanı Asiye Sağlam ve partililer hazır bulundu.

Başkan Leyla Kara Konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi.

29 Mart günü gerçekleşen bu olay;  kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.

Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar.”

2.04.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz