Gaziantep Baklavasının kilogramı kaç lira:  ; 25' mi 63' mü yoksa 100 mü

Gaziantep Baklavasının kilogramı kaç lira: ; 25' mi 63' mü yoksa 100 mü

Tüketicinin kafası hayli karışık. Peki baklava kaç lira olmalı

Son yıllarda Gaziantep’te baklava fiyatlarında meydana gelen artışlar nedeniyle vatandaşlar baklava alamazken, bazı noktalarda 25 liradan satışa sunulan baklavalar kafa karışlıklarına neden oluyor.

25 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan fıstıklı baklavalara dar gelirli vatandaşlar tarafından talep artıyor. Kentte kilogramı 25 ila  100 lira arasında satışa sunulan baklavalar nedeniyle tüketicilerin kafası karışırken, ‘Baklava fiyatı ne kadar olmalı?’ sorusu gündeme geldi.  Gaziantep Kebapçılar, Lokantacılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, sade yağlı ve yeşil fıstıklı 1.kalite baklavanın fiyatının 63 lira olduğunu söyledi.

Gaziantep’i  dünyaca ünlü baklavasında  kafalar karışık. Kentte bulunan bazı işletmelerde kilogramı 100 liraya varan fiyatlar varken kilogramı 25 liraya satışa sunulan baklava bulmak ta mümkün oluyor.

Gaziantep Kebapçılar, Lokantacılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, kent genelinde pahalı ve ucuz fiyatlardan satışa sunulan baklavalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bayrakçı, “Oda olarak yöresel ürünümüz olan baklavanın çok ucuz fiyatlara ya da çok pahalı fiyatlara satışa sunulmasının Gaziantep’in esnaf kültürü ile bağdaşmadığını düşünüyoruz. Bir ürünün değeri vardır; değerinin altında ya da çok üzerinde satılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Ucuza satışa sunulan üründe mutlaka bir hile, pahalı fiyata satışa sunulan üründe ise yüksek kazanç elde etme anlayışı hakim olacaktır. Oda olarak denetimlerimizi artırdık. Belediyelerimizle ve İl Tarım Müdürlüğümüzle yaptığımız görüşmeler sonucunda yapılan denetimlerle Gaziantep’te belirli bir standarda erişilmesini amaçlıyoruz.”

“SADE YAĞLI BAKLAVA 63 LİRA”

Baklavacılar Odası olarak esnafları ve vatandaşları korumayı amaçladıklarını söyleyen Bayrakçı, “Son dönemlerde sade yağ ve fıstık fiyatlarının yükselmesi nedeniyle baklava fiyatlarında bir yükseliş gerçekleşti. Bu noktada oda olarak harekete geçerek, ikinci sınıf dediğimiz Nebati Yağ ile yapılan baklavayı satışa sunduk. Nebati yağ ile yapılan baklava, sade yağlı baklavaya göre ikinci sınıf baklava türüdür. Burada fıstığın biraz daha az kullanılması ve sadeyağ yerine nebati yağ kullanılması koşuluyla maliyeti düşük şekilde tüketicilere sunulması öngörülüyor. Bu ürünün tüketilmesinin sağlık yönünden herhangi bir sakıncası yok, Tarım İl Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmalarda da bu durum kanıtlanmıştır. Yönetimimiz ve sektörden ustalarımız ile bir araya gelerek baklava fiyatlarını belirliyoruz. Bu fiyat tarifesi sade yağlı baklava için 63 lira, nebati yağlı dediğimiz ikinci sınıf baklavanın fiyatı 42 liradır. Tarifeler, olması gereken kar marjları da göz önünde bulundurularak belirlenen fiyatlardır.  Bu fiyatlarda gerek üreticilerimiz gerekse tüketicilerimiz dengeli bir şekilde korunmuştur.”

“BAKLAVANIN İMAJINI KORUMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kentin bazı noktalarında 25 liraya satışa sunulan baklavaların mantığını anlamakta zorluk yaşadığını söyleyen Bayrakçı, “Üretilecek olan baklavanın içerisine konulacak fıstığın kilosu ortalama 120 liradan satılıyor, sade yağın kilosu ise 40 ila 50 lira arasında satılıyor. Dolayısıyla üretilen baklava için maliyetler ortada iken 25 liraya satışa sunulan baklavanın mantığını kavrayabilmiş değilim. Odamız, Belediyelerimiz, Tarım ve Sağlık İl Müdürlükleri ekipleri ile birlikte denetimler yapıyoruz. Gaziantep’in yöresel ürünü olan baklavanın imajını korumak için çalışmalar yapıyoruz. Gaziantep Baklavasının imajını zedeleyecek bu alanların ciddi denetimlerden geçirilmesi gerekiyor. Gaziantep Kebapçılar, Lokantacılar, Baklavacılar Odası olarak elimizi taşın altında koymaya hazırız.”

“TARİFE ÜZERİNDEN SATIŞ YAPMAYAN YERLERİ ŞİKAYET EDİN”

Baklavanın ucuz ya da pahalı fiyattan satışa sunulmasını istemediklerini söyleyen Bayrakçı, “Çok ucuz baklava yapıp ta insanların sağlığını sıkıntıya sokacak ürünün üretilmesini istemiyoruz. Çok pahalı fiyatlara baklava satışa sunulmasını istemiyoruz. O nedenle odamız tarafından hazırlanan fiyat tarifelerine esnaflarımızın uyması, bu fiyat tarifeleri nezdinde alışveriş yapılması gerekiyor. Gaziantep halkına çağrıda bulunuyorum, alışveriş yaparken mutlaka işyerinde fiyat tarifesi olup olmadığına bakılmalı ve fiyat tarifesi üzerinde insanların alışveriş yapmaya özen göstermelerini istiyoruz. İş yerlerinde belirtilen tarifeye göre satış yapılmaması halinde bunun yetkililere bildirilmesini istiyoruz. Gaziantep’in bir hikayesi, kültürü, esnaf ahlakı var, tüm bunlardan ödün verilmemesi gerekiyor. Kentimize gelen turist sayısı her geçen gün artıyor, bu değerlerimize sahip çıkmamız gerekiyor” dşye konuştu.

A.DUMAN

28.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz