Gazeteci Nuri Sabırsız son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci Nuri Sabırsız son yolculuğuna uğurlandı

Gazeteci Nuri Sabırsız son yolculuğuna uğurlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin başkenti Lefkoşe’de kalp yetmezliğine bağlı olarak hayatını kaybeden Gaziantep Olay Medya Gurubu Genel Yayın Müdürü ve Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı duayen gazeteci Nuri Sabırsız (85) son yolculuğuna uğurlandı.
Nuri Sabırsız’ın cenazesi bugün Kıbrıs’tan getirilerek öğle namazına müteakip Bahattin Nakıpoğlu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Gaziantep Asri Mezarlıkta toprağa verildi. Cenaze törenine Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Beyhan Hıdıroğlu ile çok sayıda bürokrat, sanayici ve işadamı katıldı. Sabırsız'ı son yolculuğuna uğurlamaya Gaziantep basın camiasının yanı sıra ailesi ve yakınları akın etti. Mahşeri bir kalabalığın katıldığı cenaze töreninin ardından Sabırsız'ın tabutu omuzlarda taşınarak dualarla toprağa verildi.
 

Gazeteci Nuri Sabırsız’ın 85 yıllık yaşam öyküsü

1932 yılında Gaziantep’in en eski mahallesi olan Tabakhane’de dünyaya gelen ve babası Zülfikar Sabırsız’ın tek oğlu olan ve adını da dedesinden alan Nuri Sabırsız, ilkokulu Münifpaşa’da okuduktan sonra Çanakkale Gelibolu’da vatani görevini tamamladı. Gaziantep’in tanınmış ve Türk sinemasına ismini yazdıran Nakıb Ali Sinemasında Nakıb Ali’nin yanında makinistliğe başladı. Daha sonra, sinemada makinist olduğu için fotoğraf makinesi ile tanıştı. İlk gazeteciliğe Türkiye’nin en önemli gazetecilerinden biri olan Faik Muhsinoğlu’nun yanında Demokrat Ülkü Gazetesi’nde mesleğe başladı. Nuri Sabırsız, kısa süre sonra da “Kör Kadı” gazetesini kendisi çıkararak ilk gazete sahibi oldu. Sabırsız, Kör Kadı’da yazdığı yazılardan dolayı 1960 yılında yapılan askeri ihtilalde uzun süre mahkemelerde yargılandı. Bu yargılamaların çoğundan da beraat eden Sabırsız, Uyanış, Bugün ve Haber gazetelerinde genel yayın yönetmenliği yaptı. Bir süre sonra İstanbul’da Yeni Gün ve Son Havadis gazetelerinde de siyasi yazılar yazarak adını Türk basın tarihine geçirmeyi başardı. Ünlü film sanatçısı Hüseyin Baradan ile birlikte İzmir’de 5 yıl foto muhabirliği Yeni Asır gazetesinde yaptıktan sonra tekrar Gaziantep’e döndü. Gaziantep’te de, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını uzun süre yaptıktan sonra 1994 yılından buyana OLAY Medya Grubu’nda Genel Yayın Yönetmeni olarak çalışmaya devam ederken Televizyondan yaptığı bir çok tarihi programlara da imzasını attı. Torunlarının bulunduğu ve bayramı geçirmek üzere gittiği Kıbrıs’ta bu sabah 85 yıllık yaşam öyküsünü kendi sözü olan “Ele ayağa düşmeden, bu dünyadan gitmeliyim, kimseye eziyet çektirmemeliyim” duası kabul olarak Hakka yürüdü.

 

6.09.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz