Fransız Gazeteci Gaziantep'te Gözaltına Alındı

Fransız Gazeteci Gaziantep'te Gözaltına Alındı

Fransız Gazeteci Gaziantep'te Gözaltına Alındı

Fransız gazeteci Olivier Bertrand Gaziantep’te gözaltına alındı. Gözaltı için gerekçe gösterilmezken, Bertrand’ın çalıştığı kurum Ankara’ya tepki gösterdi.

Bertrand'ın Gaziantep'te dün yanında Türkiyeli bir foto muhabiriyle birlikte gözaltına alındığı, foto muhabiri sonradan serbest bırakılsa da Fransız gazetecinin hâlâ gözaltında tutulduğu belirtildi. Fuvar'da yer alan haber göre, lesjours.fr sitesinin sahibi Isabelle Roberts, "Hiçbir gerekçe gösterilmedi" dedi. ​Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Genel Sekreteri Christophe Deloire de Twitter'dan tepki gösterdi. Deloire, "Fransız meslektaşımız Olivier Bertrand'ın Gaziantep'te yasadışı biçimde gözaltına alınmasının Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik bir bastırma olduğu açık" mesajını paylaştı.

FRANSIZ BÜYÜKELÇİLİĞİ DEVREYE GİRDİ

Sputnik'in haberine göre Fransız Büyükelçiliği'nin Bertrand'ın durumu için devreye girdiği belirtiliyor. ​Bertrand son olarak, tutuklu yargılanan yazar Aslı Erdoğan'a destek için Twitter'dan bir mesaj paylaşmıştı. Mesajda, "Yazar Aslı Erdoğan gözaltına alınalı 82 gün oldu, temmuzdan bu yana 34 bin kişi hapse atıldı. 34 bin!" yazıyordu.


/

12.11.2016 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz