Flatfy Temmuz Ayı Emlak Değerlendirme Raporu

Flatfy Temmuz Ayı Emlak Değerlendirme Raporu

Türkiye’de emlak piyasası son zamanlarda yaşadığı durgunluğu üzerinden atmakta zorlanıyor.

Türkiye’de emlak piyasası son zamanlarda yaşadığı durgunluğu üzerinden atmakta zorlanıyor. Dolar’ın artışı ve malzeme fiyatlarının yükselmesine rağmen konutlarda bir fiyat yükselişi olmamasına rağmen konut satışları istenilen seviyelerinde oldukça gerisinde kalıyor. Emlak ve inşaat piyasası şu an  daha fazla indirimin mümkün olmadığını söylerken fiyat artışı yapmamak için bütün imkanlarını kullandıklarını söylüyor. Bu durumda Türkiye’de Temmuz ayı itibariyle yine ilginç konut tabloları çıkıyor. Özellikle Flatfy - uluslararası emlak arama motoru dünyada 37 ülkede hizmet veren oluşum, ortaya oldukça şaşırtıcı ve faydalı bilgiler sunuyor. Yüzlerce siteden bile toparlaması zor olan verileri özel analizler yaparak doğruluk garantisi ile sunan flatfy tabloları konut almak isteyen veya konut yatırımı yapmak isteyenler için oldukça faydalı oluyor.

tr.Flatfy.com tarafından hazırlanan raporda, Temmuz ayı ev fiyatlarına baktığımız zaman Türkiye genelinde ev fiyatlarında olan durgunluk devam ediyor gibi duruyor. İzmir ve Antalya’da bu ay itibariyle çok ufak artışlar olsa bile yaz turizm sezonunda beklenenin yarısı kadar bile bir artış olarak görülmüyor. Genel olarak Türkiye’de 150 bin civarında ev sahibi olunabilirken İstanbul, İzmir, Bursa ve Antalya bu parametrenin dışında kalmaya devam ediyor. Mersin ve Konya 150 bin baremini aşmış gözükse bile 150 bin altında ev bulmanın hala mümkün olduğu şehirlerden. Ankara’da ise konut çeşitliliği ve konumlar nedeniyle 150 bin civarında bir para istenilen türde bir ev bulmak mümkün gözüküyor.

Türkiye genelinde 4 odalı evlerde olan yüksek fiyatlar devam ediyor. Bu evler genelde dublex, triplex gibi evlerden oluştuğu için ve daha lüks bir kullanım sunması nedeniyle yüksek fiyatlar sunuyor. 3 Odalı evlerde genel bir denge var. Bu denge Türkiye’de 250-300 bin civarlarında rahatlıkla 3 odalı ev bulunabileceğini gösteriyor. İstanbul, İzmir ve bursa ise bu değerlendirmenin dışında kalıyor. 2 Odalı evlerde en uygun fiyat Ankara sunarken Ankara’da 2 odalı evin 1 odalı evden daha uygun olduğu gözüküyor. Genel olarak Türkiye genelinde 2 odalı evlerle 1 odalı evler arasında büyük farklar gözükmüyor. En uygun 1 ve 2 odalı evler sunan şehirler ise Kayseri, Konya, Gaziantep ve Mersin oluyor.

27.08.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz