Gözaltına alınan  İsmail Beşikçi  Serbest Bırakıldı

Gözaltına alınan İsmail Beşikçi Serbest Bırakıldı

Gözaltına alınan İsmail Beşikçi Serbest Bırakıldı

 Yazar-Sosyolog  İsmail Beşikçi gözaltına alındı. TEM’e götürülerek ifadesi alınan Beşikçi’nin savcılığa çıkarılması bekleniyor.

KİMDİR

İsmail Beşikci, 7 Ocak 1939'da Çorum'un İskilip ilçesinde doğdu, 1958 yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne kaydını yaptırdı. 1962 yılında mezun oldu. 1964 yılı sonlarında Erzurum'daki Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi'nde Sosyoloji Kürsüsünde asistan olarak göreve başladı. 1965'te doktora tezini "Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar/ Göçebe Alikan Aşireti" üzerine hazırladı. Tez kabul edilerek doktor unvanını aldı. Beşikçi Gaziantep Cezaevinde de yatmış ve buradan tahliye edilmişti.

Kürt sorunu üzerine araştırmaları ve yazılarıyla tanınan Beşikçi, sekiz kez cezaevine girip çıktı ve yaşamının 17 yılı cezaevinde geçti. 12 Eylül askeri darbesinden önce 1979'da cezaevine giren Beşikçi 1987'de serbest bırakıldı, ancak davalardan giydiği hükümlerle 1999'a kadar tutuklu kaldı. 1999 yılında yapılan sınırlı yasal düzenleme sonucu tahliye olduğunda hakkında toplam 100 yıl hapis ve 10 milyar lira para cezası verildi. İsmail Beşikçi'nin yayımlanan 36 kitabından 32'si Türkiye'de yasaklandı. Atatürk Üniversitesi'nde asistanlığı döneminde doktora tezi olarak hazırladığı "Alikan Aşireti Üzerine Sosyolojik Bir İnceleme", alanında Türkiye'de yapılmış önemli sosyolojik bilimsel çalışmalardan biri olarak gösterilir. Beşikçi "Sarı Hoca" lakabıyla da tanınmaktadır.

SERBEST BIRAKILDI

İsmail Beşikçi'nin Twitter üzerinden bir paylaşım gerçekleştirdiği ve bunun üzerne gözaltına alındığı belirtildi.Beşikçi, daha sonra serbest bırakıldı.

27.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz