Erdoğan'ın İmzasıyla Yasaklandı

Erdoğan'ın İmzasıyla Yasaklandı

Erdoğan'ın İmzasıyla Yasaklandı

Bursa’da faaliyet gösteren Asil Çelik fabrikasında başlayacağı duyurulan grev Bakanlar Kurulu tarafından 'milli güvenliği bozucu nitelikte görüldüğü' gerekçesiyle yasaklandı.

Evrensel'in haberinde, “Patronlar istedi, AKP hükümeti Asil Çelik yasaklanmasına karar verdi, Cumhurbaşkanı Erdoğan onayladı” ifadeleri yer aldı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yasak gerekçesi ise şöyle : "Asil Çelik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'ne bağlı işyerlerinde Birleşik Metal İş Sendikası tarafından uygulanmakta olan grevin milli güvenliği bozici nitelikte görüldüğünden ertelenmesi hakkındaki ekli kakarın yürürlüğe konması 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 63'üncü maddesine göre Bakanlar Kurulunca 17/1/2017 tarihinde kararlaştırılmıştır."

Asil Çelik firması yönetimi ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında süren toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, sendika 18 Ocak’ta greve gitme kararı almıştı.

Ggrev kararı şirket yönetimi tarafından KAP’a bildirilmiş ve KAP’a gönderilen yazıda şöyle denilmişti: “Şirketimiz ile Birleşik Metal-İş Sendikası arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi sürecinde Birleşik Metal-İş Sendikasının grev kararı alarak 16 Aralık 2016 tarihinde işyerlerimizde ilan ettiği, 16.12.2016 tarihli Özel Durum Açıklaması ile kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Birleşik Metal İş Sendikası, 30.12.0216 tarih ve 375 sayılı kararı ile işyerlerimizde 18 Ocak 2017 tarihi itibariyle grev kararının uygulamaya konulacağını ilan etmiştir. Yasal süreç devam etmektedir.”

İşte o gazete: 

Odatv.com

19.01.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz