Erdal Eren mezarı başında anıldı

Erdal Eren mezarı başında anıldı

Erdal Eren mezarı başında anıldı

12 Eylül askeri darbe yönetimi tarafından yaşı büyütülerek idam edilen 17 yaşındaki Erdal Eren ve arkadaşları Sinan Suner ile Ercan Koca, mezarları başında anıldı. 

12 Eylül askeri darbe döneminde 17 yaşındaki Erdal Eren'le birlikte idam edilen Sinan Suner ve Ercan Koca,  ölümlerinin 37’nci yıl dönümünde mezarları başında anıldı. Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda gerçekleşen anmaya, Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP üyeleri, Ankara Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Hüseyin Esentürk ile yüzlerce kişi katıldı. 
 
Saygı duruşuyla başlayan anmada, konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, "Erdal Eren, Sinan Suner ile Ercan Koca'yı buluşturan şey, sömürgeci politikalara, halkları, emekçileri soyan düzene karşı birikmiş öfkeleri ve halklarına olan bağlılıklarıydı" dedi. 
 
‘12 EYLÜL AKP TARAFINDAN DEVAM ETTİRİLİYOR’ 
 
Gürkan, Erdal Eren ile mücadele arkadaşları Suner ve Koca’yı öldüren baskıcı rejimin günümüzde de devam ettiğini belirterek şunları söyledi: “12 Eylül darbe koşulları, bugün de AKP tarafından devam ettiriliyor. AKP, faşizme giden yolların taşlarını hızla döşenmektedir.  Ülke sömürü cehennemine dönüşmüş durumdadır. Yine Türkiye, barış isteyenlerin cezaevine dönüşmüştür. AKP'nin artık bu ülkenin sorunlarına getireceği bir çözümü yoktur."
 
‘İSRAİL’İN FİLİSTİN'DE YAPTIĞI, KÜRT ÇOCUKLARINA YAPILIYOR’
 
Gürkan, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’i başkenti olarak tanıması kararına da değinerek, hükümetin politikasını eleştirdi. Gürkan, "Hükümet utanmadan Kudüs'ü politikalarına alet ediyor. Filistin'de İsrail askerlerinin yaptığını Türkiye devleti, Kürt çocuklarına karşı yapıyor" dedi.
 
ERDAL'IN MÜCADELE RUHU İLE KUŞANALIM'
 
Daha sonra konuşan Ankara Devrimci 78'liler Derneği Başkanı Hüseyin Esentürk ise şunları dile getirdi: "Kardeşler 37 yıl oldu. Ve bugün Erdal'ın başucundayız. 37 yıldır, 12 Eylül devam ediyor. Darbe rejimi devam ediyor her alanda. Hala hastane yapmak yerine, okul yapmak yerine cezaevleri ve camiler yapılıyor. Bizler de Erdal'ın mücadele ruhuyla kuşanarak, darbeye karşı, OHAL'e karşı sokaklarda mücadele edeceğiz. Biz bunu yapacağız."
 
Kitle daha sonra sloganlar eşliğinde alandan ayrıldı. 
 
Mezopotamya Ajansı
13.12.2017 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz