EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen'in Ev hapsi Kaldırıldı

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen'in Ev hapsi Kaldırıldı

Gaziantep 8.Ağır Ceza Mahkemesi, Türkmen’in ev hapsinin kaldırılmasına ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi.

Afrin'e yönelik operasyonu eleştirdiğinden dolayı  adli kontrol tedbiri olarakGaziantep'te  ev hapsinde yargılanan EMEP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in ev hapsi kaldırıldı. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri ve himayesindeki ÖSO’nun Efrîn'e yönelik operasyonuna sosyal medyadan tepki gösterdiği için tutuklanan ve 2'nci duruşmada adli tedbir olarak ev hapsi verilip tahliye edilen Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen’in 3’üncü duruşması Gaziantep 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Türkmen ve avukatları Tugay Bek ile Mehmet Alagöz’ün hazır bulunduğu duruşmayı, Türkmen’in ailesi ve parti yöneticileri izledi.
 
Duruşmada savunma yapan Türkmen, "Yaptığım paylaşımlar suç unsuru içermiyor. Herhangi bir örgütün propagandasını yapmak için yapmadım o paylaşımları" dedi. 
 
Mahkeme başkanının "Facebook’ta Kobane milis güçlerinin fotoğrafını neden paylaştın" sorusu üzerine Türkmen, "Kobane’de IŞİD saldırılarına direnilirken dayanışma amacıyla o paylaşımı yapmıştım. Onunda her hangi bir suç içerdiğini düşünmüyorum" dedi. 
 
Türkmen'in avukatı Mehmet Alagöz ise savunmasında, "Paylaşımda herhangi bir örgüt sembolü yok. O fotoğrafta olan kişilerin dahi kim olduğunu bilmiyoruz. Yerel güçlerde olabilir. Peşmerge de olabilir. Zaten paylaşımda sadece ayakta duruyorlar. Örgütsel bir eylemi meşrulaştırıcı hiçbir şey yok. Paylaşım suç içermiyor. Bu yüzden müvekkilimin beraatını talep ediyorum" dedi. 
 
Avukat Tugay Bek ise, "Müvekkilime bu sorulan paylaşım ve diğer paylaşımların hiç birini örgüt propagandası niyetiyle yapmamıştır. Zaten örgüt propagandası yoktur. Müvekkilimin bakmakla yükümlü olduğu bir ailesi vardır. Ev hapsinde olmasından dolayı bunu sağlayamamaktadır. Müvekkilimin ev hapsinin kaldırılmasını talep ediyorum" diye konuştu. 
 
Avukatların savunmasından sonra savcı, Türkmen'in örgüt propagandası suçundan cezalandırılmasını talep etti.
 
Gaziantep'teki Mahkeme heyeti ise, esas hakkında savunma yapılması için sanık avukatlarına süre verilmesine, Türkmen’in ev hapsinin kaldırılmasına ve yurt dışı çıkış yasağı uygulanmasına karar verdi.
 
Mahkeme, bir sonraki duruşmanın 11 Eylül'de görülmesine karar verdi.
5.07.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz