Edip Akbayram: Cumhurbaşkanlığından teklif gelse kabul etmem

Edip Akbayram: Cumhurbaşkanlığından teklif gelse kabul etmem

Edip Akbayram: Karımın bileziklerini bile sattım ama Edip Akbayram'ı asla satmadım

Gaziantepli sanatçı Edip Akbayram, Cumhurbaşkanlığından bir görev teklif edilmesi halinde kabul etmeyeceğini söyledi. Akbayram, "Onlar sarayın içindedir, ben dışındayım. Sarayın dışındaysam, ben bu toplumun içindeyim" dedi.

Edip Akbayram, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin'in sorularını yanıtladı.

'BU KADAR BASKICI BİR YÖNETİMİ HİÇ GÖRMEDİM'


"Dünden bugüne baktığınızda nasıl bir ülke görüyorsunuz" sorusuna yanıt veren Akbayram, "Darbeler, tutuklanmalar, gözaltılar, beş yıl çalışma yasağı. 69 yaşındayım. Neler gördüm. Ama hep aynı Edip Akbayram'dım" dedikten sonra şöyle devam etti: "Politikacının yaşamının ölçüsünü bilmesi lazım. O koltuk kimseye baki değildir, Türkiye'nin tüm siyasi hayatında bu kadar baskıcı bir yönetimi hiç görmedim. Şimdi bu ülkenin tüm yetkilerini bana verseler, önce emekçiye giderim. "Aldığın maaş sana 1 ay yetiyor mu? Sosyalleşebiliyor musun? Bir restorana gidebiliyor musun?" diye sorarım. Doymuş insan, mutlu bir insan miting yapar mı? Karısını öldürür mü?"

'ONLAR SARAY İÇİNDE BEN DIŞINDAYIM'


Akbayram, Çınar'ın "Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu atamaları yaptı. Kurul içerisinde sanatçılar da var. Size böyle bir teklifle gelinse kabul eder miydiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Asla. Benim onlarla tek farkım şudur. Onlar sarayın içindedir, ben dışındayım. Sarayın dışındaysam, ben bu toplumun içindeyim. Kabul etmem. Bugüne kadar gelen hiçbir teklifi de etmedim zaten.

Sanatçı Edip Akbayram, Cumhurbaşkanlığından bir görev teklif edilmesi halinde kabul etmeyeceğini söyledi. Akbayram, "Onlar sarayın içindedir, ben dışındayım. Sarayın dışındaysam, ben bu toplumun içindeyim" dedi.

 

İSTESEM ŞİMDİ UÇAĞIM OLURDU

Geçmişte de büyük sıkıntılar çekmişsiniz. Şimdi de benzer şeyler yaşamaktan korkuyor musunuz?

Asla. Ben inandığım doğruları söylüyorum, yanlış bir şey söylemiyorum ki. Gördüklerimi özetliyorum size. Geçmişte beş yıl bana kimse iş vermedi. 12 Eylül olmuş, ev kiram birikmiş, kimse iş vermiyor. Üç ayda bir karımın bileziğini satıyordum. Oğlum Ozan’a ayakkabı alamıyordum. Bu arada “Arabesk plak yap” diyorlardı bana ama eşimle birlikte hiç teslim olmadık. “Her kışın bir baharı var” dedik. Düşünün, çocuğuna ayakkabı alamayan bir babaya iki daire teklif edildi, ama kabul etmedim. Çünkü ben arabesk değilim. Beni kimse satın alamaz.

 

10.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz