Direnişteki 100  TARİŞ işçisine gözaltı

Direnişteki 100 TARİŞ işçisine gözaltı

Direnişteki 100 TARİŞ işçisine gözaltı

İmzir’de Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikası üyesi olduklar gerekçesiyle işten çıkarıldı. İşçilerin mesai arkadaşları servislere binmeyerek işten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada eyleme başladı. Akşam saatlerinde polis, fabrikaya girerek 100’e yakın işçiyi gözaltına aldı

İzmir’de bulunan Çiğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) TARİŞ fabrikasında DİSK’e bağlı Gıda-İş Sendikası üyesi oldukları gerekçesiyle 7 işçiyi bugün (6 Kasım) işten attı. Evrensel’de yer alan habere göre patron işçileri “Ya başka sendika, ya da istifa” diyerek tehdit etti. Sendika düşmanı patronun işten çıkarmalara devam etmesi beklenen fabrikada işçiler, patronun tehdidi üzerine iş çıkışında servislere binmeyerek fabrikayı terk etmeme eylemine başladı.

Fabrikada Gıda-İş’in örgütlenme çalışmaları 5 ay kadar önce tamamlanmış fakat patron, sendikanın örgütlülüğünü kabul etmemişti. TARİŞ değerini korumanın önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerin taleplerini karşılamaktan geçtiğini belirten Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek şunları söyledi:

Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz.

İşçilerin fabrikadaki eylemi sürerken fabrikaya gelen İl Emniyet Müdür Yardımcısı işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu ileri sürdü. Uzbek, polisle görüşme sırasında işçilerin taleplerinin net olduğunu ve Anayasa’ya aykırı davrananın patron olduğunu belirtti. Polis, fabrika önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldıktan sonra direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. 100’e yakın işçi gözaltına alındı.

Sendikalı oldukları gerekçesiyle işten çıkaran mesai arkadaşları için direnişe geçen işçilerin bugün (7 Kasım) saat 11.00’da fabrika önünde basın açıklaması yapacağı öğrenildi.

7.11.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz