Demirtaş Duruşmada Gaziantep'ten Bahsetti

Demirtaş Duruşmada Gaziantep'ten Bahsetti

Gaziantep'te linç edilen HDP'li ile İzmir'de öldürülen partilinin annesi ve babasının da acısı kıymetlidir.

Demirtaş Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci kez hakim karşısına çıktı. Demirtaş'ın 15 aydır tutuklu bulunduğu dosyanın Sincan Cezaevi Kampusü'nde görülen duruşması 2. gününde.

6-8 Ekim olaylarına değinen Demirtaş şöyle devam etti: "Neden savcılık bir, iki ve üç numaralı fezlekelere yönelik ek delil aramamış da sadece bu olaylara ilişkin 45 klasör delil arayışına girmiş? Çünkü burada özel bir yoğunlaşma var. Bunun siyasi bir tutum olduğu görülüyor. Tutuklanmamın bu dosyada yapılmasına ilişkin ağır siyasi bir baskı var. Dosyada tek bir isim zikrediliyor, Yasin Börü. Diğerleri önemli değil, onların isimleri geçmiyor. Yasin Börü'nün vahşice katledilmesi bir barbarlıktı, bunu yapanlar insanlıktan nasibini almamıştır. Eğer iddia edildiği gibi bunda katkım varsa, aynı alçaklık bana da bulaşmıştır. Ancak bunu bana nasıl bulaştırmaya çalıştıklarını ispatlayacağım. Onun bir çocuk olarak annesi ve babasının acısı ne kadar kıymetliyse, Gaziantep'te linç edilen HDP'li ile İzmir'de öldürülen partilinin annesi ve babasının da acısı kıymetlidir. Bu süreçte, 'Demirtaş'ın çağrısıyla sokağa döküldüler, 54 kişiyi katlettiler' haberleriyle aleyhimde kampanya yürüttüler."

'BU ÜLKEDE BİZLER BARIŞI SAĞLAYABİLİRDİK'

İddianameye çözüm sürecindeki faaliyetlerinin de alındığını ileri süren Demirtaş, "Bu ülkede bizler barışı sağlayabilirdik. Şiddeti, silahı bitirebilirdik. Parlamento olarak, siyasiler olarak bunu sağlayabilirdik. Hükümet de çaba sarf ediyordu, Allah var. Elini taşın altına koymuştu. Doğru çok çaba sarf ettik. Onlar da sorumluluk üstlendiler. Ama onlar cemaati beslediler. Cemaat onların altını oydu, çözüm sürecinin altını oydu. Bunlar ortaya çıktı. Ama bundan hiçbir ders çıkarılmadı ki. Bunların hazırladığı dinleme ve uyduruk delillerle hazırladığı fezlekelerle Selahattin Demirtaş tutuklanıp, yargılanıyor. Elinizde FETÖ'ye ait olmayan hiç bir delil yok" diye konuştu.

'AYRIMCILIK YAPILDI'

Yargılama süreciyle ilgili ayrımcılık yapıldığı iddialarında bulunan Demirtaş, görevi kötüye kullanma, mühür bozma, kaçakçılık, bankacılık kanununa aykırılıktan fezlekeleri bulunan AKP, CHP, MHP milletvekilleri ile ilgili fezlekeler varken bunlara soruşturma açılmadığını söyledi. Demirtaş, “İnşallah kanunlara saygılı oldukları içindir! Aleni bir ayrımcılıkla karşı karşıyayız” diye konuştu. Parti içinde de ayrımcılık yapıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Benimle ilgili katalog suç denildi, tutuklama kararı verildi. Bir milletvekilim hakkında 55 fezleke var. Benden daha çok ceza talep ediliyor. Hiç tutuklama kararı verilmedi. 31 kez zorla getirme kararı verildi. 12 milletvekili neden seçildi? Çünkü bu referandum öncesinde HDP sözcülerine dönük bir operasyondur” yorumunda bulundu.

‘BİZ ATEŞİN DÜŞTÜĞÜ YERDE DOĞAN ÇOCUKLARIZ’
Gençlerin demokratik siyasete inanmadığı bir dönemde yeni nesil siyasetçiler olarak “demokratik siyaset” dediklerini anlatan Demirtaş, herkesin de demokratik siyasete inancını sağlamak için çalıştıklarını söyledi. Demirtaş, “Ateş düştüğü yeri yakar. Biz ateşin düştüğü yerde doğmuş çocuklarız. Ne şimdi ne de savunmamı tamamladığımda tahliye talep etmeyeceğim" dedi.

15.02.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz