Çeyrek asırdır cezaevindeki Nibel Genç’in ilk romanı: ‘Mısır Koçanlarını Kızartan Koku’

Çeyrek asırdır cezaevindeki Nibel Genç’in ilk romanı: ‘Mısır Koçanlarını Kızartan Koku’

Yaklaşık 25 yıldır cezaevinde olan Nibel Genç’in ilk romanı ‘Mısır Koçanlarını Kızartan Koku’ raflardaki yerini aldı.

Nibel Genç’in ‘Mısır Koçanlarını Kızartan Koku’ isimli ilk romanı Notabene Yayınevi etiketiyle çıktı.

Yaklaşık çeyrek asırdır cezaevinde olan yazar Genç’in romanı ayrı ayrı öyküler olarak da okunabilecek 15 kısımdan oluşuyor.

Romandaki öyküler Dersim’e ve 1938 katliamında yaşananları bugüne taşıyor.

Dilbilimci Necmiye Alpay’ın kitap hakkındaki görüşleri ise şöyle:

Nibel Genç, cezaevinde yirmi küsur yılını geride bırakmış siyasi kadın mahpuslardan. “Az kaldı”, demişti bana Bakırköy Cezaevi’ndeki koğuşun avlusunda birlikte volta atarken, pardon yürürken, “yalnızca yedi yıl”. Bu sözün olası etkisini fazlasıyla seziyor elbette. Zaten esasen sözler dünyasının insanı o. Adını, “Kıyıya Vuran Dalgalar” adlı ortak kitaptan hatırlayabilirsiniz.

“Mısır Koçanlarını Kızartan Koku” Nibel Genç’in ilk romanı. Bir bütünlük içinde olduğu kadar, ayrı öyküler halinde de okunabilen bir roman, postmodern sıfatını akla getirecek tarzda. Gerçekliğin içine gerçeküstücülüğü çeşitli muzip, sürpriz yaratan dozlarıyla yerleşiyor. Hoş bir biçimde naif. İçerisiyle dışarısıyla her tür cezaevini büyük bir rahatlıkla aşan bir düş gücünün söylemiyle. Sizi olayların değil, sözün dünyasında tutmaya çalışıyor. Daha doğrusu, çalışır görünüyor; perdenin önünde böyle bir görüntü var…

Nibel Genç yalnızca edebiyatın değil, düşünce ve araştırma ürünlerinin de has bir okuru. Öyle ki, başvuru kaynakları açısından kıtlık çekilen cezaevi koğuşunda ayaklı kütüphane olarak hatırı sayılır bir işlev görüyor. Bu bellek ve dolayım ustasının ilk romanını bir kez daha, bu kez matbaadan çıkmış haliyle okuyabileceğim için sevinçliyim.

Nibel Genç hakkında

1972 yılında Muş’ta dünyaya gelen Genç, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrenimini siyasi nedenlerle 3. sınıfta bıraktı. 1995 yılında siyasi bir tutuklu olarak cezaevine girdi. Çeşitli cezaevlerinde kalan Nibel Genç, halen Bakırköy Cezaevi’nde kalmaktadır. Yazarın Akdeniz Ülkeleri Forum Yarışması birinciliği yanında, Siya, Mahsus Mahal gibi dergilerde öyküleri, 2012 yılında Notabene Yayınevi tarafından yayınlanan cezaevinden tutukluların yazdığı öykülerden oluşan “Kıyıya Vuran Dalgalar” adlı kitapta bir öyküsü yayınlandı.

16.01.2018 (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)

Yorum Yaz